Na Słowacji Narodowa Agencja Kryminalna (NAKA) zatrzymała dyrektora Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) Vladimira Pczolinskiego. Powodem zatrzymania mają być zarzuty korupcyjne. O sprawie napisał w czwartek portal gazety „DennikN”.

Policja nie skomentowała zatrzymania dyrektora SIS. Prezydent Czaputova czasowo zawiesiła go w wykonywaniu funkcji. Jak podkreślił „DennikN”, Pczolinski jest pierwszym podejrzewanym o korupcję wysokim urzędnikiem państwowym mianowany przez gabinet premiera Igora Matowicza.

CZYTAJ TAKŻE: Wedle postanowienia sądu niemiecki wywiad nie może na razie objąć AfD inwigilacją

Pczolinski szefem SIS został w kwietniu 2020 roku. Postrzegany jest za człowieka znajdującego się blisko przewodniczącego parlamentu Borisa Kollara i jego partii Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina). Jednak to właśnie Kollar wystąpił do prezydent Czaputovej o czasowe zawieszenie Pczolinskiego.

Media donoszą, że o zatrzymaniu wiedział Daniel Lipszic, prokurator specjalny zajmujący się m.in. przestępstwami popełnianymi przez najwyższych urzędników państwowych. Prokuratura jednak nie skomentowała zatrzymania. Lipszic współpracował z Pczolinskim na płaszczyźnie politycznej – m.in. w latach 2010-2012 w centro-prawicowym rządzie Ivety Radiczovej – dlatego też po zatrzymaniu szefa SIS oświadczył, że nadzór nad postępowaniem przejmie jego zastępca.

 Pczolinski miał przyjąć łapówkę od jednego z najbogatszych Słowaków Zoroslava Kollara (niespokrewnionego z przewodniczącym parlamentu), który został zatrzymany w październiku 2020 r. w innej sprawie. Miał on usłyszeć w czwartek zarzuty w kwestii przekazywanych szefowi SIS łapówek.

CZYTAJ TAKŻE: Słowacja będzie używać rosyjskiej szczepionki Sputnik V

PAP zwrócił uwagę, że słowaccy komentatorzy życia publicznego określili  zatrzymanie wysokiego przedstawiciela rządu Igora Matovicza mianem dowodu, że wymiar sprawiedliwości nie kieruje się, w odróżnieniu od poprzednich gabinetów, instrukcjami politycznymi.

Najważniejsza słowacka agencja wywiadowcza SIS została powołana do pozyskiwania i oceny informacji o działaniach zagrażających porządkowi konstytucyjnemu i demokratycznemu, integralności i suwerenności kraju. Pozyskuje i ocenia także informacje o działaniach dotyczących bezpieczeństwa i interesów gospodarczych Słowacji.

Kresy.pl / dennikn.sk / tvp.info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz