Biuro prasowe jasnogórskiego sanktuarium poinformowało o wykryciu koronawirusa u 25 zakonników.

Jak czytamy w wydanym w środę oświadczeniu, w ostatnich dniach wykryto u 25 paulinów z Jasnej Góry wirusa powodującego COVID-19. Dwóch zakonników trafiło do szpitala, pozostali zostali odizolowani poza klasztorem i sanktuarium.

Klasztor zapewnił, że zarażeni zakonnicy nie mieli kontaktu z wiernymi. Pozostali paulini na Jasnej Górze są zdrowi.

Na Jasnej Górze podjęto środki zapobiegawcze i zaostrzono reżim sanitarny na obszarze mieszkalnym klasztoru. Pielgrzymi wciąż mają dostęp do sanktuarium, które nie zmienia swojego programu duszpasterskiego. „Uczestnicy liturgii zobowiązani są do zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek, częstego odkażania rąk” – podkreślono w komunikacie Jasnej Góry.

O. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry powiedział Gazecie Wyborczej, że źródłem zakażenia były rekolekcje dla paulinów w należącym do zakonu domu w Łukęcinie. Jeden z ich uczestników okazał się zarażony. Po tym fakcie testy przeprowadzono u wszystkich paulinów z Jasnej Góry oraz pracowników świeckich – łącznie wykonano ponad 100 testów. 25 z nich dało wynik pozytywny.

Generał zakonu paulinów uzależniał od wyników testów decyzję, czy sanktuarium na Jasnej Górze wciąż będzie dostępne dla pielgrzymów.

Według rzecznika sanktuarium podjęte środki zapobiegawcze polegają m.in. na zakazie wstępu poza klauzurę dla gości, zwiększeniu odstępów przy posiłkach w refektarzu oraz czasowym odwołaniu wspólnych modlitw.

W klasztorze na Jasnej Górze mieszka około 100 zakonników.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Rekordowy przyrost zakażeń w Polsce – 3003 w ciągu doby. Kolejne miejscowości w strefach żółtej i czerwonej

Kresy.pl / jasnagora.com / czestochowa.wyborcza.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz