Zełenski zaprosił Trumpa na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił jako “straszną” obietnicę Donalda Trumpa, iż jest w stanie zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską w ciągu 24 godzin.

W wywiadzie dla brytyjskiej telewizji Channel 4 Zełenski powiedział, że Trump może próbować spełnić obietnicę zaprzestania wojny w ciągu 24 godzin bez względu na konsekwencje i bez uwzględnienia warunków, na jakie nalega Kijów, przytoczył łotewski portal Delfi. Uznał taką zapowiedź za “straszną”. Ukraiński prezydent zadeklarował, że zaprasza nad Dniepr byłego prezydenta USA i prawdopodobnego republikańskiego pretendenta do tego stanowiska w tegorocznych wyborach.

“Donaldzie Trumpie, zapraszam cię na Ukrainę, do Kijowa. Jeśli uda ci się zakończyć wojnę w ciągu 24 godzin, myślę, że to wystarczy żeby przyjachać” – powiedział w wywiadzie ukraiński prezydent.

W maju ubiegłego roku w programie CNN Donald Trump oświadczył, że jest gotowy zakończyć wojnę na Ukrainie „w 24 godziny”. Pierwsze takie stwierdzenie padło jeszcze w lutym. Podczas swojej kampanii wyborczej Trump wielokrotnie sprzeciwiał się przyznaniu Ukrainie nowej pomocy wojskowej i sugerował, że Kijów i Moskwa powinny rozpocząć negocjacje pokojowe.

Trump wydaje się być najbardziej prawdopodobnym kandydatem Partii Republikańskiej w tegorocznych wyborach prezydenta USA. Zdecydowanie zwyciężył on w pierwszych prawyborach wśród republikanów, jakie w zeszłym tygodniu odbyły się w stanie Iowa. Trump zdobył bezwzględną większość, znacznie dystansując konkurentów. Na podobną przewagę wskazują sondaże przeprowadzane wśród republikanów w całym kraju.

Czytaj także: Trump: Ukraina mogłą pójść na ustępstwa, by uniknąć wojny

delfi.lv/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply