Rada miasta Kijowa przyjęła uchwałę o przemianowaniu ulicy Marszałka Żukowa na ulicę Kubańskiej Ukrainy. – podała w czwartek agencja Ukrinform.

Za przyjęciem uchwały głosowało 67 deputowanych rady miasta.

„Nową nazwę wybrano dla odbudowania pamięci historycznej o kozackim tworze państwowym na Kubaniu” – wyjaśniono w radzie Kijowa.

Jak twierdzi Ukrinform konsultacje społeczne w sprawie przemianowania ulicy trwały od 29. maja do 29. lipca 2017 roku. W głosowaniu wzięło udział 2079 osób, z których 60 proc. opowiedziało się za zmianą nazwy ulicy.

Według Ukraińców Kubańska Ukraina to tzw. Kubańska Republika Ludowa – twór państwowy utworzony przez Kozaków w lutym 2018 roku po upadku Imperium Rosyjskiego na terenie tzw. Malinowego Klina na Kubaniu. To nieuznawane państwo przetrwało do marca 1920 roku, kiedy zostało zlikwidowane przez Armię Czerwoną.

Przypomnijmy, że w mniemaniu ukraińskich nacjonalistów ziemie Kubania, leżące obecnie w Rosji, powinny leżeć w granicach Ukrainy. Przykładowo na marszu z okazji 106. rocznicy urodzin Stepana Bandery w Kijowie uczestnicy demonstracji wznosili hasła wzywające do oddania przez Federację Rosyjską Kubania. Ostatnio ponad 8 tys. ukraińskich radykałów odśpiewało w Kijowie hymn OUN kończący się słowami o Ukrainie „od Sanu do Kaukazu” (w więc z Kubaniem). O „ukraińskim Kubaniu” mówili także najwyżsi ukraińscy urzędnicy – w 2015 roku Ołeksandr Turczynow, sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, powiedział na spotkaniu z walczącymi na froncie w Donbasie żołnierzami, że Kubań to ukraińska ziemia. W ubiegłym roku ukraiński minister infrastruktury Wołodymyr Omelan mówił, że zwrot Krymu, Donbasu oraz „Kubania i innych ukraińskich terytoriów zabranych przez Rosję” jest warunkiem przywrócenia ruchu lotniczego między Ukrainą a Rosją.

Kubań to terytorium położone na północ od Kaukazu na Morzem Czarnym. Przez Cieśninę Kerczeńską sąsiaduje z Krymem. Głównym miastem regionu jest Krasnodar.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Stepana Bandery oficjalnie w Kijowie. „Następny – Szuchewycz

Kresy.pl / Ukrinform / Radio Swoboda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz