Ukraińskie władze obiecują wielki projekt restauracji zabytków

W 2021 roku częścią narodowego ukraińskiego projektu „Wielkie Budownictwo” ma być renowacja 100 kulturalnych obiektów na terenie całej Ukrainy. Znaczna część tych środków ma trafić na bogatą w zabytkowe obiekty ziemię lwowską. W związku z tym projektem w sobotę obwód lwowski odwiedził minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołaksandr Tkaczenko.

Jak podaje portal Dyvys.info powołując się na służbę prasową państwowej administracji obwodu lwowskiego (LODA) w sobotę minister Tkaczenko złożył wizytę w obwodzie lwowskim, aby wspólnie z władzami lokalnymi wypracować główne kierunki prac na rzecz skutecznej realizacji programu renowacji zabytków. Minister podkreślał na miejscu, że program ma nie tylko na celu zachowanie „naszych tradycji”, jak nazwał zabytkowe obiekty, ale także uczynienie z nich atrakcji turystycznych. „Naszą odpowiedzialnością jest zachowanie ich autentyczności i ducha, a naszym obowiązkiem jest nadanie im nowej treści” – mówił Tkaczenko na briefingu na zamku w Świrzu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według ministra oczekiwane środki na projekt sięgną 55 mld hrywien (ok. 7,5 mld złotych) w ciągu 4 lat. Mają być one przeznaczone nie tylko na renowację, odbudowę i dokończenie, ale także na stworzenie centrów usług kulturalnych na całej Ukrainie.

Szef LODA Maksym Kozycki mówił, że ziemia lwowska liczy na 25 proc. środków z całego budżetu projektu, ponieważ jak twierdził jedna czwarta wszystkich zabytków dziedzictwa kulturowego i architektonicznego kraju jest skupiona w tym regionie. Kozycki poinformował, że jego administracja przesłała do Kijowa listę 21 zabytków w obwodzie lwowskim, które w przyszłym roku miałyby uzyskać środki z budżetu na renowację. Spośród nich wymienił zamki w Świrzu i Starym Siole, kościoły w Hodowicy i Szczercu, pałace w Tartakowie i Pomorzanach, pałac Groedlów w Skolem i drewniane cerkwie będące na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

„To turystyczne magnesy, które przyciągną tutaj w nadchodzących latach dużo pieniędzy. I tchną nowe życie w nasz obwód” – uważa Maksym Kozycki.

Minister Tkaczenko obiecywał także remont zawalonego dachu dawnego klasztoru kapucynów w Olesku. Mówił także, że takie obiekty jak pałac w Podhorcach oraz zamki w Olesku i Żółkwi również powinny zostać objęte projektem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie rozpoczęto restaurację zabytkowego kościoła w Komarnie. Młoty i łopaty poszły w ruch [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / Dyvys.info

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz