Ukraińskie MSZ ostro skrytykowało słowa ministra spraw zagranicznych Węgier, który nawoływał do głosowania na węgierską partię w ukraińskich wyborach samorządowych. Według Kijowa „Budapeszt zuchwale potwierdził swoje bezpośrednie wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy”.

Jak podawaliśmy, w niedzielę rano, czyli w dniu w którym na Ukrainie odbywało się głosowanie w wyborach samorządowych, na facebookowym profilu Pétera Szijjártó pojawił się wpis, w którym szef węgierskiej dyplomacji tłumaczył, dlaczego Węgrzy z obwodu zakarpackiego powinni głosować na węgierskie ugrupowanie KMKSZ „Partia Węgrów Ukrainy”. Agitacja węgierskiego ministra oburzyła władze w Kijowie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

MSZ Ukrainy zareagowało w niedzielę oświadczeniem, w którym napisało, że jest „głęboko zasmucone, że w taki sposób oficjalny Budapeszt zuchwale potwierdził swoje bezpośrednie wtrącanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy i zadał podstępny cios konsekwentnym dążeniom Ukrainy do konstruktywnego rozwiązania problemów w stosunkach ukraińsko-węgierskich”.

Zdaniem ukraińskiej dyplomacji Węgry kontynuują ignorowanie wezwań Kijowa do „zaprzestania lekceważenia zasad praworządności i stosunków dobrosąsiedzkich” oraz do przestrzegania ukraińskiego prawa.

„Niedopuszczalne wskazówki dla wyborców z Budapesztu naruszają ustawodawstwo Ukrainy i nie pozostawiają stronie ukraińskiej innego wyboru, jak ostro reagować na takie kroki, zgodnie z ustaloną praktyką międzynarodową i ustawodawstwem Ukrainy” – ostrzegło ukraińskie MSZ.

Jak dodano, „wzbudzanie emocji przez stronę węgierską i prowokowanie obywateli Ukrainy do naruszania konstytucji Ukrainy i jej ustaw są skazane na niepowodzenie”.

Na Ukrainie żyje co najmniej 156,6 tys. etnicznych Węgrów. Są oni skoncentrowani na Zakarpaciu żyjąc wzdłuż obecnej granicy Węgier. W wyborach samorządowych reprezentuje ich „Partia Węgrów Ukrainy”, będąca polityczną emanacją Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia (KMKSZ).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Węgier zarzucił ukraińskim władzom kłamstwo

Kresy.pl / mfa.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz