Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że dalsza obecność wojsk amerykańskich w Afganistanie jest korzystna dla ogólnego bezpieczeństwa – donosi rosyjska agencja TASS.

„Początkowo popieraliśmy obecność sił USA w Afganistanie, a wcześniej głosowaliśmy za przyjęciem odpowiedniej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Nadal uważam, że obecność USA w Afganistanie nie jest sprzeczna z naszymi interesami zewnętrznymi” – powiedział Putin w programie telewizyjnym „Moskwa. Kreml. Putin” na kanale Rossija-1.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5360.41 PLN    (24.36%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Z drugiej strony, kiedy ogłoszono, że Amerykanie przygotowują się do wycofania swojego kontyngentu wojskowego – tak, nasze oficjalne stanowisko jest takie, że może to stwarza dodatkowe warunki dla pewnego rodzaju pojednania w Afganistanie – ale osobiście uważam, że stwarza to wiele zagrożeń” – powiedział Putin.

„Po pierwsze, będziemy musieli wydać więcej na utrzymanie stabilności, a po drugie, bez względu na wszystko, nadal obecność USA w Afganistanie przyczynia się do stabilności w kraju, a ich wyjście stwarza zagrożenia” – wyjaśnił rosyjski przywódca. „Nie musimy walczyć z obecnością tam Amerykanów”.

„Współpracujemy z USA pomimo licznych sprzeczności na wielu obszarach, nadal trwa współpraca na poziomie służb specjalnych” – powiedział. W szczególności jest to współpraca przy rozwiązywaniu konfliktu w Syrii. Nawiązano bardzo dobry kontakt roboczy na szczeblu operacyjnym i na szczeblu szefów jednostek wojskowych.

Putin poinformował, że Amerykanie dzielą się danymi w ramach działań antyterrorystycznych ze swoimi rosyjskimi kolegami. „Postrzegamy wysiłki Amerykanów w Afganistanie jako wysiłek antyterrorystyczny” – podkreślił Putin.

CZYTAJ TAKŻE: Afganistan: samobójczy atak na centrum edukacyjne w Kabulu, przynajmniej 13 ofiar śmiertelnych

„Przekazują, wielokrotnie przekazują nam [dane]. Podziękowałem obecnemu prezydentowi [Donaldowi Trumpowi], ponieważ informacje, które otrzymaliśmy z Ameryki pomogły nam zapobiec kilku aktom terrorystycznym w Rosji” – zauważył Putin. „Z kolei my staramy się zrobić to samo i mamy taką umowę z urzędującym prezydentem USA, że jeśli te informacje się pojawią, będziemy się nimi dzielić i pomagać sobie nawzajem”.

CZYTAJ TAKŻE: W Rosji rośnie przestępczość związana z terroryzmem

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz