Minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow oświadczył, że nie miał wiedzy na temat kontraktu jaki zawarto na dostawy żywności dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Po zawyżonych cenach.

O kontrakcie i tłumaczeniach ministra Reznikowa napisała w poniedziałek ukraińska agencja informacyjna UNIAN. Przytoczyła ona słowa jakie minister wypowiedział w wywiadzie dla kanadyjskiego kanału telewizyjnego CBC. Minister twierdził, że nie wiedział nic o kontrakcie, ale jednocześnie wie, że skandaliczne zamówienie nie wpłynęło na morale ukriańskich żołnierzy walczących z atakującymi Rosjanami.

Skandal minister wytłumaczył koniecznością zachowania równowagi między tajnością procedur wojskowych w czasie wojny, a “europejskimi standardami” przejrzystości wymaganymi w zachodnich organizacjach międzynarodowych. Co najmniej do czasu zakończenia konfliktu wojennego z Rosją.

Po tej wypowiedzi Reznikow został zapytany przez kanadyjskiego dziennikarza kiedy skończy się wojna. Odpowiedział, że pozostaje w tej kwestii optymistą. “Mam nadzieję, że ten rok, stanie się rokiem zwycięstwa. Chcielibyśmy jak najszybciej. Ukraińskie naród tego chce. Ale zobaczymy” – zacytowała UNIAN.

21 stycznia ukraińskie media opublikowały dane o kontraktach Ministerstwa Obrony na zakup produktów żywnościowych dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak się okazało, urzędnicy kupowali produkty po cenach wielokrotnie droższych niż ceny detaliczne w stołecznych supermarketach.
Wynikami śledztwa dziennikarskiego zainteresowały się już Rada Najwyższa i Państwowa Służba Kontroli. Parlament wezwał kierownictwo Ministerstwa Obrony na posiedzenie parlamentarnej komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego w związku ze skandalem.
Ministerstwo Obrony Ukrainy skomentowało następni aferę, stwierdzając celową manipulację i rozmyślne rozpowszechnianie fałszywych informacji, które szkodzą interesom obronności w szczególnym momencie. Następnie sam Reznikow szczegółowo wyjaśnił, co jest nie tak z kontraktem i dlaczego „wypłynął” właśnie teraz. Według niego wystąpił błąd techniczny.
unian.net/kresy.pl
8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Poznaniak74
   Poznaniak74 :

   Niech lepiej już przestanie o tym nawijać bo może mieć “wypadek” jak jego były juz “kolega z rządu”, czyli szef MSW Ukrainy. O nim ukraińscy internauci pisali że nie jak informowano oficjalnie “leciał na front” helikopterem, a na “prywatną wycieczką”, a także że był faktycznym “kuratorem” przemytu na Ukrainie…

   • elbezet
    elbezet :

    – może także przypadkowo zderzyć się z barką!

    Cuda na UPA-inie się zdarzają; https://tvn24.pl/swiat/nie-zyje-zaufany-general-poroszenki-zderzyl-sie-z-barka-ra677327

    “Ukraina straciła jednego z najlepszych obrońców” – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko. Zastępca szefa jego administracji, 49-letni generał Andrij Taranow zginął w czasie niedzielnej przejażdżki skuterem wodnym, który nieoczekiwanie zderzył się z barką.”
    “Oleksij Reznikow należał do grona ludzi, którzy wykonują swoją pracę zdecydowanie i profesjonalnie, bez niepotrzebnego rozgłosu. Koordynacja pracy wszystkich organów śledczych i siłowych, dziesiątki wyjazdów na front (w Donbasie – red.), wizytowanie jednostek i poligonów” – napisze prezydent Ukrainy Zielenski

 1. Kasper1
  Kasper1 :

  “Minister twierdził, że nie wiedział nic o kontrakcie, ale jednocześnie wie, że skandaliczne zamówienie nie wpłynęło na morale ukriańskich żołnierzy walczących z atakującymi Rosjanami.” – okazuje się, że neobanderowcy też mogą być dowcipni 🙂

   • Kasper1
    Kasper1 :

    Nikt nie wiedział ale chyba teraz prawie każdy już wie, włącznie z żołnierzami skoro pełno o niej w mediach i mówi o niej sam Reznikow który jednak oczywiście “wie”, że nie wpłynęła na morale wojska. Widocznie przeprowadził na froncie błyskawiczną sondę 🙂

    • r2d2
     r2d2 :

     to proste, skoro “szwindel” trzymany był w tajemnicy to nikt nie wiedział o nim do chwili ujawnienia nie wpływał na morale które jest silne ponieważ Ukraińcy bronią swojego kraju.

     A z innej beczki, mechanizm podobny do ruskiego 🙂 z tą różnicą że wszyscy wiedzieli że pieniądze na wojsko idą na jachty, samoloty, zegarki i zagraniczne posiadłości oligarchów … czy ujawniłem jakąś wielką ruską tajemnicę? chyba nie, bo to zwyczajny ruski bardak 🙂

     • Kasper1
      Kasper1 :

      To może jeszcze raz. Ten szwindel jest już dobrze znany a więc prostowaniem banana jest twierdzenie Reznikowa, że po jego ujawnieniu nie wpłynął on na morale żołnierzy bo tylko najgłupsi z nich nie zorientowali się, że ich neobanderowskie elity mają głęboko w d…e ich życie i zdrowie pomimo tego, że to oni są na froncie a nie wspomniane neobanderowskie elity. Jeżeli chodzi o mechanizm to jest on jak najbardziej “ruski” bo właśnie Ukraińcy są ruskimi a mechanizm ten jest częścią “ruskiego miru” który na Ukrainie ma się znacznie lepiej niż w Rosji. Przypominam, że rosyjscy oligarchowie muszą “tańczyć na dwóch łapkach” przed Putinem i jego otoczeniem a Ukraina razem z jej politykami jest własnością garstki swoich oligarchów.