Jazda na „podwójnym gazie” nie będzie na Ukrainie przestępstwem a jedynie wykroczeniem administracyjnym. Zmianę wprowadzono na wniosek MSW, które argumentowało, że kryminalizacja jazdy po pijanemu spowoduje paraliż pracy policji.

Jak podaje portal Zaxid.net, w czwartek 2 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę znoszącą odpowiedzialność karną za kierowanie samochodem po spożyciu alkoholu. Co ciekawe, jazda po pijanemu stała się na Ukrainie przestępstwem… dzień wcześniej.

Ukraiński parlament postanowił, że jazda po pijanemu będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem administracyjnym jesienią 2018 roku. Nowelizacja miała zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, ale później przesunięto tę datę na 1 lipca 2020 roku.

W międzyczasie ukraińskie MSW zaczęło naciskać, by zrezygnować z zamierzonej zmiany, twierdząc, że konieczność traktowania jazdy po pijanemu jak przestępstwa oznaczałaby znaczne obciążenie pracą ukraińskiej drogówki. „Teraz widzimy, że nie pomoże to zapobiegać problemom, ale zrobi coś przeciwnego: stworzymy sytuację, w której praca policji drogowej może zostać zablokowana” – mówił w listopadzie 2019 roku na posiedzeniu komisji parlamentarnej wiceszef ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

„Będziemy wnosić o powrót do [administracyjnej] odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i zaproponujemy uzupełnienie grzywny karą administracyjną – aresztem. Przy pierwszym razie – pięć dni [aresztu], przy ponownym – 10 dni, jeśli znowu – do 15 dni” – mówił wówczas Heraszczenko.

W rezultacie 17 czerwca ukraiński parlament przyjął ustawę, która uchylała nowelizację z jesieni 2018 roku. Jednak ukraiński prezydent nie zdążył podpisać ustawy na czas i zrobił to dopiero dzisiaj. W związku z tym odpowiedzialność karna za jazdę po pijanemu na Ukrainie będzie obowiązywać, aż podpisany dzisiaj dokument nie zostanie opublikowany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ambasada Ukrainy: Ukraińcy są zatrzymywani w Polsce głównie za jazdę pod wpływem alkoholu

Kresy.pl / zaxid.net / ua.112.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz