Ukraina: Sławomir Nowak oczyszczony z zarzutów

Sąd w Kijowie umorzył postępowanie administracyjne w sprawie nieprawidłowości w zeznaniu majątkowym byłego już szefa Ukraińskiej Agencji Dróg (Ukrawtodoru) Sławomira Nowaka. Były członek rządu Donalda Tuska sam poinformował o tym na Twitterze.

Jak pisaliśmy, nieprawidłowości w zeznaniu majątkowym Nowaka za 2017 rok dopatrzyła się ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK). Zdaniem agencji w oświadczeniu urzędnik nieprawidłowo podał wartość samochodu i kwotę środków zdeponowanych na rachunkach bankowych. Ogółem nieprawidłowości miały sięgać kwotu 189,2 tys. hrywien (prawie 30 tys. złotych). Nowakowi groziła za to gigantyczna grzywna.

Jak napisała „Rzeczpospolita”, z opublikowanego na Twitterze postanowienia kijowskiego sądu wynika, że zarzuty NAZK uznano za bezpodstawne. Według sądu Nowak zadeklarował prawdziwą wartość samochodu (81 300 zł), ale bez obowiązującego w Polsce podatku VAT a kontroler nie wziął tego pod uwagę. Wcześniej Nowaka bronił jego pracodawca twierdząc, że wartość auta powstała w oparciu o zapisy umowy leasingowej.

W przypadku nieprawidłowości dotyczących kwot zebranych przez Nowaka na rachunkach bankowych sąd uznał, że różnice między deklaracją a stanem rzeczywistym wynoszą 806,30 hrywien (około 123 złotych). Obrona byłego szefa Ukrawtodoru twierdziła, że był to błąd „techniczny” wynikający z nadmiaru obowiązków służbowych Nowaka. W związku z niewielką skalą tej rozbieżności sąd stwierdził, że nie doszło do naruszenia prawa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Sławomir Nowak zakończył pracę w Ukrawtodorze wraz z początkiem października br. Jak utrzymywał, odszedł na własną prośbę, ponieważ otrzymał nową propozycję pracy na Ukrainie. Wcześniej minister infrastruktury Ukrainy Władysław Kryklij zapowiadał dymisję Nowaka.

Sławomir Nowak został szefem Ukrawtodoru w październiku 2016 roku decyzją ukraińskiego rządu. Musiał przy tym przyjąć ukraińskie obywatelstwo. Jednocześnie zaprzeczył, że zrzekł się obywatelstwa Polski.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz