Już w najbliższy wtorek Instytut Pamięci Narodowej po raz pierwszy uhonoruje specjalną nagrodą kustoszy pamięci o polskich Kresach Wschodnich.

Jak podał na swojej stronie internetowej IPN, nagroda „Semper Fidelis” (łac. zawsze wierny, często tym mianem określa się miasto Lwów) będzie przyznawana osobom, instytucjom i organizacjom, które działają na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Działalność ta musi być zbieżna z celami ustawowymi IPN. Pierwsza uroczystość wręczenia nagród odbędzie się we wtorek 22 października br. Nagrody wręczy prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Tegoroczni laureaci nagrody zostali już wybrani. Jak podano, wyróżnienie otrzymają m.in. przedstawiciele młodzieżowych organizacji społecznych, Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kościoła katolickiego. Laureatów wyłoniła Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN. Kapituła ma prawo przyznać w każdym roku jedną nagrodę pośmiertnie.

Zgłaszanie kandydatów trwało do 15 września za pośrednictwem strony internetowej IPN.

Celem nagrody jest również rozpowszechnianie wiedzy o tym, co Polska straciła wraz z ziemiami wschodnimi. „A straciła wiele. Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków” – napisano na stronie internetowej IPN.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że kustosze pamięci o Kresach corocznie znajdują się wśród laureatów innej nagrody przyznawanej przez IPN – „Kustosz Pamięci Narodowej”. Jak pisaliśmy, w tym roku nagrodą tą zostali uhonorowani m.in. Janusz Horoszkiewicz, propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Kresy.pl / ipn.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz