Wręczono nagrody “Kustosz Pamięci Narodowej”. Wśród laureatów opiekunowie miejsc pamięci na Kresach [+VIDEO]

Na Zamku Królewskim wręczono tegoroczne nagrody “Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawane przez Kapitułę, na czele której stoi prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku wśród laureatów znaleźli się Janusz Horoszkiewicz, propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Jak podaje PAP, listę tegorocznych laureatów nagrody dopełniają doktor nauk medycznych, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, przyjaciółka Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok oraz – pośmiertnie – Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość objął swoim patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda.

Strona internetowa IPN nazywa Janusza Horoszkiewicza “niezłomnym strażnikiem polskiego dziedzictwa na Wołyniu, rzecznikiem i głosicielem pojednania w prawdzie narodów polskiego i ukraińskiego”. 56-letni obecnie Horoszkiewicz jest potomkiem Polaków mieszkających w okolicach Huty Stepańskiej na Wołyniu. Opowieści o dramatycznych losach przodków podczas rzezi wołyńskiej, które słyszał od najmłodszych lat, wywołały u niego pragnienie godnego upamiętnienia wymordowanych polskich wiosek. Od 2007 roku Horoszkiewicz organizuje zbiorowe wyjazdy z Polski do Huty Pieniackiej i okolic. Jak sam podkreśla, są to pielgrzymki a nie wycieczki, ponieważ celem wyjazdów są miejsca święte. W ciągu ponad 10 lat na miejscu nieistniejących już polskich wsi postawił ponad 40 krzyży, a także liczne tablice upamiętniające ofiary ludobójstwa. Jedną z nich jest tablica w cerkwi w Butejkach ku czci Petra Bazyluka – sprawiedliwego Ukraińca, który ratował Polaków przed UPA.

PRZECZYTAJ: Potomkowie Kresowian postawili krzyż na miejscu polskiej wsi na Wołyniu [+FOTO]

Więcej o postaci Janusza Horoszkiewicza można dowiedzieć się na stronie internetowej IPN oraz z poniższego filmu.

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojennymi we Lwowie, które w tym roku obchodzi swoje 25-lecie, jest opiekunem około 20 polskich miejsc pamięci we Lwowie i na Ziemi Lwowskiej. Oprócz Cmentarza Obrońców Lwowa (popularnie zwanego Cmentarzem Orląt), który jest miejscem o szczególnym znaczeniu dla Towarzystwa, jego członkowie opiekują się m.in. mogiłami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Zadwórzu, Cmentarzem Legionistów w Busku, kwaterami Powstańców Styczniowych i Powstańców Listopadowych na Cmentarzu Łyczakowskim oraz symboliczną mogiłą pomordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” jest przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

Kresy.pl / ipn.gov.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply