Anatolij Matios, główny prokurator wojskowy Ukrainy, zwoła we wtorek naradę kierownictwa ministerstwa spraw zagranicznych, Sztabu Generalnego, wywiadu oraz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Powodem alertu w ukraińskich służbach będzie amatorskie wideo zamieszczone w serwisie YouTube, które kreśli scenariusz odebrania Ukrainie części terytorium przez Rumunię.

Zdaniem Anatolija Matiosa nagranie jest dowodem na przygotowywanie przestępstwa polegającego na zamachu na integralność terytorialną Ukrainy. W związku z tym ukraiński główny prokurator wojskowy zarejestruje w poniedziałek wszczęcie odpowiedniego śledztwa, a następnego dnia przeprowadzi naradę kierownictwa ukraińskich struktur siłowych.

„W związku z przedstawionymi w artykule [sic!] dowodami we wtorek przeprowadzę naradę z kierownictwem MSZ, Sztabu Generalnego, Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, Służby Wywiadu Zagranicznego a także pełniącym obowiązki szefa SBU. Wszyscy otrzymają prawne powiadomienia w ramach postępowania karnego.” – napisał Matios na Facebooku zapewniając, że będzie walczył o państwo ukraińskie.

Ukraińskie służby postawiło na nogi wykonane amatorskimi metodami i wyglądające na żartobliwe nagranie zamieszczone 26. maja na YouTube, które do dzisiaj zebrało zaledwie 3,3 tys. wyświetleń. Obecnie, po nagłośnieniu go przez prokuratora Matiosa, ma już prawie 25 tys. wyświetleń. W nagraniu wieszczy się najpierw zjednoczenie Rumunii i Mołdawii, a także, w 2022 roku – wojnę między Ukrainą a Rumunią. Miałaby ona zacząć się od pobicia około 100 Rumunów przez ukraińską policję w mieście Cemauti, czyli Czerniowcach, stolicy obwodu czerniowieckiego na Ukrainie. Do 1940 roku ziemie te jako Bukowina Północna należały do Rumunii. Później miałaby nastąpić eskalacja wojny w Donbasie i rosyjska ofensywa na Odessę. W tym czasie trwałyby też starcia pomiędzy oddziałami rumuńskimi a ukraińskimi, zakończone po pięciu dniach oddaniem Bukowiny Północnej Rumunii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: świętowali 100-lecie „Wielkiej Rumunii”, zajęła się nimi SBU

Kresy.pl / UNIAN / YouTube
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz