W Charkowie obalono pomnik Żukowa [+VIDEO]

Uczestnicy protestu przeciw założeniu tzw. partii merów, w tym także członkowie ukraińskich radykalnych organizacji nacjonalistycznych, obalili popiersie sowieckiego marszałka Gieorgija Żukowa w Charkowie na Ukrainie.

Jak podaje agencja UNIAN, pod charkowskim Pałacem Sportu, gdzie trwał zjazd założycielski partii Dowiriaj Sprawam (Zaufaj Sprawom), w niedzielę protestowali członkowie takich organizacji jak Samoobrona, Charkowski Euromajdan, Narodowe Drużyny i Korpus Narodowy. Interfax-Ukraina wymienia także Prawy Sektor, Frajkor, Tradycję i Porządek a także Antykorupcyjny Blok Uczestników ATO, jako organizacje biorące udział w protestach. Zebranym nie podobało się, że merowie Charkowa Hennadij Kernes i Odessy Hennadij Truchanow zakładają partię polityczną.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według UNIAN pod Pałacem Sportu doszło do zamieszek, w wyniku których ucierpiała co najmniej jedna osoba. Gdy na miejscu wzmocniono siły policji, aktywiści przemieścili się pod pomnik Żukowa i obalili go przy pomocy liny. Na cokole umieścili ukraińską flagę a samo popiersie próbowali rozbić młotkami i siekierami, a także nanieśli na nim napis „Kat”. Agencja Interfax-Ukraina podaje, że funkcjonariusze postępujący za tłumem próbowali przeszkodzić w obaleniu pomnika, lecz nieskutecznie.

Później charkowska policja poinformowała, że w wyniku rozpylenia gazu łzawiącego w pobliżu pomnika trzech policjantów doznało chemicznego poparzenia oczu i wymagało udzielenia opieki medycznej. Wszczęto śledztwo w sprawie obalenia popiersia Żukowa i napaści na funkcjonariuszy.

Mer Charkowa Hennadij Kernes zapowiedział odbudowanie pomnika. Włodarz miasta chce także przywrócenia w Charkowie ulicy Żukowa, którą w ramach dekomunizacji przemianowano w 2016 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Pomnik UPA w Charkowie zasypano gruzem i śmieciami [+FOTO]

Kresy.pl / UNIAN / BBC Ukraina

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz