Ukraina idzie w zaparte w sprawie gloryfikacji zbrodniarzy

Odnosząc się do oświadczenia izraelskiego MSZ potępiającego gloryfikację na Ukrainie działaczy nacjonalistycznych odpowiedzialnych za zbrodnie na Żydach, ukraiński resort dyplomacji oświadczył, że „przywracanie historycznej sprawiedliwości” wobec tych, którzy „walczyli o niepodległość” Ukrainy, wciąż będzie priorytetem ukraińskich władz.

Ukraińskie MSZ wydało we wtorek oświadczenie, w którym powiadomiono, iż Ukraina stanowczo potępia wszelkie formy nietolerancji i antysemityzmu a organy władzy na wszystkich szczeblach dokładają starań w walce z tymi zjawiskami. Jak zaznaczono, zauważyło to wcześniej m.in. ministerstwo ds. diaspory Izraela a także potwierdzały „dane mniejszości żydowskiej na Ukrainie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zachowanie pamięci historycznej o Holokauście na Ukrainie, przywrócenie historycznej sprawiedliwości, w tym wobec tych, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju i których pamięć dla własnego interesu zhańbiła machina propagandowa ZSRR, nadal będą ważnymi kierunkami polityki państwowej Ukrainy” – oświadczyło ukraińskie MSZ.

Ukraińska dyplomacja podkreśliła, że „cywilizowane narody powinny opierać się na zasadzie honorowania wszystkich poległych, a dyskusje w tej dziedzinie powinny być prowadzone na poziomie historyków i ekspertów, a nie polityków”.

Była to ukraińska odpowiedź na wczorajsze stanowisko MSZ Izraela, które w kontekście kultu OUN-UPA na Ukrainie orzekło, że „gloryfikacja antysemitów i morderców Żydów nie jest sprawą wewnętrzną żadnego państwa”. Izraelska dyplomacja wyraziła swoje potępienie dla tego fenomenu.

Przypomnijmy, że wymiana oświadczeń pomiędzy ministerstwami spraw zagranicznych Izraela i Ukrainy zaczęła się od wydanego 2 stycznia br. listu ambasadorów Polski i Izraela na Ukrainie. Odnotowali oni „z wielkim zatroskaniem i smutkiem” celebrowanie przez ukraińskie władze różnego szczebla postaci historycznych i wydarzeń, „które należy raz na zawsze potępić”. Wśród tych osób wymieniono działaczy OUN-UPA, m.in. Stepana Banderę. Ukraińska dyplomacja początkowo odpowiedziała na ten list ustami rzeczniczki MSZ Ukrainy, według której Ukraina sama wyznacza i upamiętnia swych bohaterów. Rzeczniczka zasugerowała przy tym, że za oświadczeniem ambasadorów stał interes Rosji. Później ambasador Ukrainy w Izraelu przekazał izraelskiemu MSZ, również w kontekście gloryfikacji OUN-UPA, że „ożywienie i zachowanie narodowej pamięci” jest jednym z głównych priorytetów polityki ukraińskiego państwa. Dzień wcześniej z tego samego powodu do ukraińskiego MSZ wezwano ambasadora RP w Kijowie Bartosza Cichockiego, przekazując mu podobne uwagi, jak izraelskiemu MSZ.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Użyte w dzisiejszym oświadczeniu ukraińskiego MSZ sformułowanie o „zhańbionej” przez ZSRR pamięci ukraińskich działaczy jest zgodne z rozpowszechnionym wśród części Ukraińców przekonaniem, że doniesienia o zbrodniach OUN-UPA są jakby wymysłem sowieckiej propagandy.

Kresy.pl / mfa.gov.ua

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. marvix
    marvix :

    Póki na piedestał wynoszeni są tam mordercy kobiet, dzieci, chwalcy wymiocin doncowa Polska nie powinna utrzymywać z tym banderowskim krajem żadnych przyjacielskich stosunków. Pamięc historyczna byłą zakłamywa ale … w Polsce. O ofiarach tej straszliwej zbrodni. O dziesiątkach tyś kobiet i dzieci polscy politycy w imię pierdo-ideologi Giedroycia nabierali wody w usta. Najpierw zdradzili ich za życia, a potem po śmierci… bo Niemcy, bo Rosja… a nie dostrzegają małego ukraińskiego… h..jka który ďźga Polskę pod stołem w brzuch. Pora się obudzić i wkoncu go stamtąd wypie… ć . Niech sobie sam radzi z wielkim bratem.

  2. Andrzej2
    Andrzej2 :

    Przez 30 lat nie stworzyli normalnego panstwa cywilizowanego, stworzyli jakis twor oligarchiczno- mafijny. Ich PKB jest w obecnie nizsze niz PKB polskiego Mazowsza ( 90 mld USD – 120mld USD). Jest to kraj na poziomie krajow afrykanskich, tych biedniejszych (Somalia). Jedyny ich „sukces” to glorifikacja zbrodniarzy, ludobojcow Zydow i Polakow. Jak musza byc glupio naiwni wierzac, ze z tym calym bagazem zbrodniarzy wejda do UE.Kraje UE sa to kraje , ktore juz po IIws odrzucily i potepily nazizm i jego odmiany. Ukraincy musza sie najpierw ucywilizowac, aby myslec o Europie. Czy oni do tego dorosna w najblizszych dziesiecioleciach?, raczej watpilwe.