Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba zasygnalizował pogorszenie się relacji między jego państwem i Białorusią.

Kuleba udzielił w sobotę wywiadu kanałowi telewizyjnemu Priamyj. W trakcie wywiadu tak scharakteryzował działania władz Białorusi wobec swojego państwa – „To nieprzyjazna polityka. Nie powinniśmy tego znosić”. Szef ukraińskiej dyplomacji skomentował w ten sposób odesłanie do Rosji przez białoruskie władze zatrzymanych przez nie najemników z grupy Wagnera. Znajdowali się wśród nich obywatele Ukrainy walczący przeciw jej siłom zbrojnym w Donbasie. Kijów złożył wniosek o ich ekstradycję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

„Wyraźnie, stosunki z Białorusią nie mogą już być takimi, jakimi były do tego” – ocenił Kuleba. Przy okazji ukraiński minister odniósł się do obecnej sytuacji politycznej na Białorusi, gdzie dochodzi do masowych protestów przeciwników Aleksandra Łukaszenki oskarżających go o sfałszowanie wyborów prezydenckich z 9 sierpnia. Kuleba ocenił działania sił bezpieczeństwa przeciw prostującym jako „łamanie praw człowieka”.

Białoruskie władze poinformowały o zatrzymaniu 33 obywateli rosyjskich 29 lipca br. Mińsk twierdził, że są to pracownicy zagranicznej prywatnej firmy wojskowej, tzw. Grupy Wagnera. Zatrzymano ich w związku z podejrzeniem planowania masowych protestów i destabilizacji sytuacji podczas kampanii prezydenckiej.

Rosyjskie władze twierdziły, że są to „pracownicy firmy ochroniarskiej”, którzy tranzytem przez Białoruś zmierzali do Turcji, w której mieli kontrakt na ochronę obiektów przemysłowych. Później przekonywały, że Rosjanie wybierali się do jednego z krajów Ameryki Łacińskiej. W końcu rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Rosji Maria Zacharowa stwierdziła, że zatrzymanie 33 obywateli Rosji było „starannie przemyślaną prowokacją trzeciego państwa”, którego nazwy nie wymieniła.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Białoruś przekazała dane zatrzymanych ukraińskim władzom, które stwierdziły, że 9 z nich posiada ukraińskie obywatelstwo, a 28 walczyło po stronie separatystów w wojnie w Donbasie. Kijów złożył wniosek o ekstradycję swoich obywateli, jednak ostatecznie władze Białorusi zwolniły „wagnerowców” i odesłały ich do Rosji.

prm.ua/rbc.ru/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz