Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej (UIPN) kierowany przez „kłamcę wołyńskiego” Wołodymyra Wjatrowycza odwołał się do sądu apelacyjnego od decyzji sądu administracyjnego pierwszej instancji, który anulował uchwały rady Kijowa o nadaniu dwóm kijowskim ulicom imion przywódców OUN-UPA – Stepana Bandery i Romana Szuchewycza.

Radio Swoboda podało w czwartek, że UIPN złożył apelacyjną skargę na postanowienie okręgowego sądu administracyjnego Kijowa o skasowaniu postanowień o przemianowaniu Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Stepana Bandery i Prospektu Watutina na prospekt Romana Szuchewycza. Medium to zacytowało prawnika UIPN Serhija Riabenkę, który poinformował, że w odwołaniu wskazano na brak naruszenia praw osób, które zaskarżyły uchwały miasta oraz niewłaściwe zastosowanie przez sąd pierwszej instancji przepisów prawa.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wcześniej mer Kijowa Witalij Kliczko oświadczył, że władze miasta przygotowują odwołanie od decyzji sądu pierwszej instancji. Odwołanie zapowiadał także Wołodymyr Wjatrowycz.

Jak pisaliśmy, pod koniec czerwca okręgowy sąd administracyjny w Kijowie zdecydował o uchyleniu uchwał kijowskiej rady miejskiej w sprawie zmiany nazwy dwóch ważnych ulic stolicy Ukrainy na Prospekt Stepana Bandery i Prospekt Romana Szuchewycza. W ten sposób sąd częściowo przychylił się do wniosku obywateli Ukrainy Ołeny Bereżnej i dwóch ukraińskich organizacji społecznych. Domagały się one przywrócenia ulicom poprzednich nazw, odpowiednio Prospektu Moskiewskiego i Prospektu Generała Watutina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że plan uhonorowania Romana Szychewycza, głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za zbrodnie popełnione na Polakach, a także lidera OUN-B i UPA Stepana Bandery, były osobistym projektem i inicjatywą szefa Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Wołodymyra Wiatrowycza. Nagłaśniał on tę akcję i mobilizował mieszkańców Kijowa, by poparli tę inicjatywę.

Decyzję o zmianie nazwy Prospektu Moskiewskiego na Prospekt Bandery Rada Miasta Kijowa podjęła w lipcu 2016 roku, a ws. Prospektu Szuchewycza niespełna rok później.

Kresy.pl / Radio Swoboda

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz