Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy umieściło na liście osób poszukiwanych przywódcę zdelegalizowanej Komunistycznej Partii Ukrainy Petro Symonenkę.

Jak podano w komunikacie opublikowanym przez resort w sobotę, Symonenko zaginął jeszcze 19 sierpnia 2023 r. Stało się to wkrótce po tym, jak Służba Bezpieczeństwa Ukrain powiadomiła Symonenkę o podejrzeniach jakie ma wobec niego. Według wywiadu na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę popierający ją Symonenko “zaapelował do najwyższych władz wojskowo-politycznych Rosji” w sprawie jego „ewakuacji” z Ukrainy. W celu wyprowadzenia Symonenki i jego rodziny ze zdobytej wsi Bieriezówka w obwodzie makarowskim obwodu kijowskiego Kreml nakazał wysłanie tam oddziału rosyjskich sił specjalnych, podała w niedzielę agencja informacyjna Interfax Ukraina.

Po przybyciu Rosjan były parlamentarzysta osobiście spotkał się z nimi, a następnie zakwaterował ich we własnym domu. Od 4 do 8 marca 2022 roku rosyjski oddział specjalny eskortował Symonienkę i jego bliskich w drodze na Białoruś.

Stamtąd Symonenko przeniósł się do Rosji, gdzie został mianowany wiceprzewodniczącym Komitetu Centralnego międzynarodowego stowarzyszenia komunistycznego „Związek Partii Komunistycznych – Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego”. Na jej czele stoi przywódca Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, członek Dumy Państwowej Giennadij Ziuganow.

Według SBU Symonenko “prowadzi kampanię społeczną na rzecz agresywnej polityki Moskwy wobec Ukrainy”. Miał zostać został poinformowany, że jest podejrzany o “publiczne wezwania do gwałtownej zmiany lub obalenia porządku konstytucyjnego albo do przejęcia władzy państwowej za pomocą środków masowej informacji” – podała agencja.

Komunistyczna Partia Ukrainy powstała w 1993 r. określając się jako kontynuatorka struktury funkcjonującej w czasach Związku Radzieckiego. W wyborach w 1994 r. zdobyła 13 proc., a w 1998 r. 25 proc. głosów. Potem poparcie dla niej spadało. Straciła reprezentację parlamentarną w 2014 r. Została zdelegalizowana rok później. Najwyższy Sąd Administracyjny potwierdził tę decyzję w 2016 r.

interfax.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply