Według ukraińskich mediów, zatrzymanym jest Stanisław Jeżow, asystent i tłumacz premiera Wołodymyra Hrojsmana, który został zwerbowany przez rosyjski wywiad.

W środę funkcjonariusze kontrwywiadu ukraińskiej SBU ujawnili, że urzędnik Kancelarii Rady Ministrów Ukrainy pracował dla Rosjan. W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że „działał w interesie wywiadu państwa-agresora”, jak na Ukrainie w tego rodzaju sprawach określa się Federację Rosyjską.

Jak poinformowano, mężczyzna ten został zwerbowany przez rosyjski wywiad podczas wcześniejszej, długotrwałej misji zagranicznej.

– Funkcjonariusze udokumentowali, że urzędnik, na polecenia rosyjskich opiekunów, szpiegował działania struktur rządowych, wykorzystując specjalny sprzęt – twierdzą ukraińskie służby. Zaznaczają, że zatrzymany wykorzystywał elektroniczne kanały komunikacji do przesyłania danych osobom, które nadzorowały jego działania. – Z pomocą kierownictwa ukraińskiej Kancelarii [premiera], funkcjonariusze SBU zatrzymali agenta rosyjskich służb specjalnych w miejscu pracy.

Wszczęto już postępowanie karne ws. zdrady stanu, trwają już procedury przygotowawcze. Wczoraj poinformowano też o przeszukaniach w miejscu pracy i zamieszkania zatrzymanego.

Ukraińska stacja 112 Ukraina podała, że zatrzymanym jest Stanisław Jeżow, asystent i tłumacz premiera Wołodymyra Hrojsmana. Telewizja Powołuje się na Wadyma Denysenkę, przedstawiciela premiera w ukraińskim parlamencie. Potwierdził on tożsamość zatrzymanego i dodał, że informacje o tym, że Jeżow może być zaangażowany w nielegalne działania była znana od dłuższego czasu. W ostatnim czasie był natomiast dokładnie „obserwowany”. Jeżow towarszyszył Hrojsmanowi we wszystkich jego podróżach zagranicznych, a także spotkaniach z politykami spoza Ukrainy. Wcześniej był pracownikiem ukraińskiej ambasady w USA, a także administracji prezydenckiej. Hrojsman potwierdził oficjalnie, że zatrzymanym jest jego bliski współpracownik. Podziękował też SBU za profesjonalne działanie.

Przeczytaj także: Ukraina wydaliła białoruskiego dyplomatę – w tle afera szpiegowska

Unian / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply