Według ukraińskich mediów, zatrzymanym jest Stanisław Jeżow, asystent i tłumacz premiera Wołodymyra Hrojsmana, który został zwerbowany przez rosyjski wywiad.

W środę funkcjonariusze kontrwywiadu ukraińskiej SBU ujawnili, że urzędnik Kancelarii Rady Ministrów Ukrainy pracował dla Rosjan. W oficjalnym komunikacie zaznaczono, że „działał w interesie wywiadu państwa-agresora”, jak na Ukrainie w tego rodzaju sprawach określa się Federację Rosyjską.

Jak poinformowano, mężczyzna ten został zwerbowany przez rosyjski wywiad podczas wcześniejszej, długotrwałej misji zagranicznej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Funkcjonariusze udokumentowali, że urzędnik, na polecenia rosyjskich opiekunów, szpiegował działania struktur rządowych, wykorzystując specjalny sprzęt – twierdzą ukraińskie służby. Zaznaczają, że zatrzymany wykorzystywał elektroniczne kanały komunikacji do przesyłania danych osobom, które nadzorowały jego działania. – Z pomocą kierownictwa ukraińskiej Kancelarii [premiera], funkcjonariusze SBU zatrzymali agenta rosyjskich służb specjalnych w miejscu pracy.

Wszczęto już postępowanie karne ws. zdrady stanu, trwają już procedury przygotowawcze. Wczoraj poinformowano też o przeszukaniach w miejscu pracy i zamieszkania zatrzymanego.

Ukraińska stacja 112 Ukraina podała, że zatrzymanym jest Stanisław Jeżow, asystent i tłumacz premiera Wołodymyra Hrojsmana. Telewizja Powołuje się na Wadyma Denysenkę, przedstawiciela premiera w ukraińskim parlamencie. Potwierdził on tożsamość zatrzymanego i dodał, że informacje o tym, że Jeżow może być zaangażowany w nielegalne działania była znana od dłuższego czasu. W ostatnim czasie był natomiast dokładnie „obserwowany”. Jeżow towarszyszył Hrojsmanowi we wszystkich jego podróżach zagranicznych, a także spotkaniach z politykami spoza Ukrainy. Wcześniej był pracownikiem ukraińskiej ambasady w USA, a także administracji prezydenckiej. Hrojsman potwierdził oficjalnie, że zatrzymanym jest jego bliski współpracownik. Podziękował też SBU za profesjonalne działanie.

Przeczytaj także: Ukraina wydaliła białoruskiego dyplomatę – w tle afera szpiegowska

Unian / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz