W pierwszym półroczu br. Polska była największym importerem owoców z Ukrainy – podaje portal e-sadownictwo.pl powołując się na wyliczenia ukraińskiego stowarzyszenia Ukrsadprom.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku Ukraina wyeksportowała owoce o wartości 100 mln dolarów. Było to o 59 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Ukraińskim hitem eksportowym są orzechy włoskie, ze sprzedaży których Ukraina uzyskała 64 mln dolarów. Wartość eksportu mrożonych owoców jagodowych wyniosła 23 mln dolarów, a jabłek i gruszek 8 mln dolarów. Najbardziej wzrósł w wymienionym okresie eksport jabłek i gruszek – z 6 do 24 tys. ton. Wzrósł także eksport orzechów – z 12 do 19 tys. ton. Mniej sprzedawano natomiast za granicę owoców jagodowych – 14 tys. ton (spadek o 3 tys. ton).

Najwięcej ukraińskich owoców (60 proc.) trafia do Unii Europejskiej, a w niej – do Polski. W pierwszym półroczu br. do naszego kraju trafiły owoce z Ukrainy o wartości 11,2 mln dolarów. Płacimy Ukrainie za owoce więcej niż Francja (9,9 mln dolarów), Turcja (9,3 mln dolarów) czy Białoruś (8 mln dolarów).

W przypadku ukraińskich jabłek, ich największym odbiorcą jest Białoruś (46 proc. wartości eksportu tego asortymentu). Na drugim miejscu jest Mołdawia (21 proc.), a na trzecim Szwecja (10 proc.).

Ukraińscy eksporterzy mogą liczyć na średnią cenę jabłek na poziomie ponad 340 dolarów za tonę, przy czym w przypadku eksportu na Białoruś jest to około 300 dolarów a do Szwecji ponad 900 dolarów. Średnia cena ukraińskiego orzecha włoskiego w eksporcie to 3400 dolarów za tonę a mrożonych owoców jagodowych około 1590 dolarów za tonę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina bije rekordy w eksporcie owoców i warzyw

Kresy.pl /e-sadownictwo.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  Oprócz kupowania jabłek, gruszek i śliwek ukraińskich czym wspomagamy w dużym stopniu budżet Ukrainy, /co jak wiadomo jest głównym celem istnienia państwa polskiego,zaszczytem jest także,to co powiedział pan minster Klimkin „Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu”.
  I dodatkowo, utrzymujemy od dzisiaj kolejnego Ukraińca w więzieniu oraz kolejnego w szpitalu!!
  Zapraszamy Polska jest bogatym krajem i ludzie żyją dostatnio!

  http://dzienniknarodowy.pl/wielkopolskie-usilowanie-zaboj/