W pierwszym półroczu br. Polska była największym importerem owoców z Ukrainy – podaje portal e-sadownictwo.pl powołując się na wyliczenia ukraińskiego stowarzyszenia Ukrsadprom.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku Ukraina wyeksportowała owoce o wartości 100 mln dolarów. Było to o 59 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.Ukraińskim hitem eksportowym są orzechy włoskie, ze sprzedaży których Ukraina uzyskała 64 mln dolarów. Wartość eksportu mrożonych owoców jagodowych wyniosła 23 mln dolarów, a jabłek i gruszek 8 mln dolarów. Najbardziej wzrósł w wymienionym okresie eksport jabłek i gruszek – z 6 do 24 tys. ton. Wzrósł także eksport orzechów – z 12 do 19 tys. ton. Mniej sprzedawano natomiast za granicę owoców jagodowych – 14 tys. ton (spadek o 3 tys. ton).

Najwięcej ukraińskich owoców (60 proc.) trafia do Unii Europejskiej, a w niej – do Polski. W pierwszym półroczu br. do naszego kraju trafiły owoce z Ukrainy o wartości 11,2 mln dolarów. Płacimy Ukrainie za owoce więcej niż Francja (9,9 mln dolarów), Turcja (9,3 mln dolarów) czy Białoruś (8 mln dolarów).

W przypadku ukraińskich jabłek, ich największym odbiorcą jest Białoruś (46 proc. wartości eksportu tego asortymentu). Na drugim miejscu jest Mołdawia (21 proc.), a na trzecim Szwecja (10 proc.).

Ukraińscy eksporterzy mogą liczyć na średnią cenę jabłek na poziomie ponad 340 dolarów za tonę, przy czym w przypadku eksportu na Białoruś jest to około 300 dolarów a do Szwecji ponad 900 dolarów. Średnia cena ukraińskiego orzecha włoskiego w eksporcie to 3400 dolarów za tonę a mrożonych owoców jagodowych około 1590 dolarów za tonę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina bije rekordy w eksporcie owoców i warzyw

Kresy.pl /e-sadownictwo.pl

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. JeszczePolska :

    Oprócz kupowania jabłek, gruszek i śliwek ukraińskich czym wspomagamy w dużym stopniu budżet Ukrainy, /co jak wiadomo jest głównym celem istnienia państwa polskiego,zaszczytem jest także,to co powiedział pan minster Klimkin „Ukraińcy czują się w Polsce jak w domu”.
    I dodatkowo, utrzymujemy od dzisiaj kolejnego Ukraińca w więzieniu oraz kolejnego w szpitalu!!
    Zapraszamy Polska jest bogatym krajem i ludzie żyją dostatnio!

    http://dzienniknarodowy.pl/wielkopolskie-usilowanie-zaboj/