Szef ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (DBR) Roman Truba ujawnił we wtorek, że obecnie jego instytucja prowadzi 11 śledztw dotyczących byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

Truba odniósł się na swoim profilu w serwisie Telegram do wypowiedzi Poroszenki, który utrzymywał, że nie otrzymał ostatnio żadnego wezwania na przesłuchanie oraz twierdził, że DBR nie prowadzi żadnego dotyczącego go dochodzenia. Według Truby były prezydent “obrał dziwną taktykę informacyjnej obrony”. Szef DBR wskazał na sprzeczności w słowach Poroszenki. “Mówi, że nie otrzymał wezwania na przesłuchanie, ale jego adwokat prosi o przeniesienie przesłuchania o kilka tygodni” – napisał Truba zamieszczając kopię pisma adwokata. “Mówi o +dziwnych i głupich pytaniach śledczych+ a stwierdza, że żadnych postępowań w DBR nie ma” – kontynuował ukraiński śledczy. “Postępowania są, jest ich 11 i Petro Ołeksijowycz [Poroszenko] o tym dobrze wie” – dodawał.

Truba nie podał, jakich spraw dotyczą postępowania związane z Poroszenką, lecz ukraińskie media przypuszczają, że sprawy mogą dotyczyć m.in. tzw. afery Rotterdam, korupcji w energetyce, okoliczności zmiany właścicieli stoczni “Kuznia na Rybalśkomu” czy należącego do Poroszenki kanału telewizyjnego “Priamyj”.

Jak podaje kanał TSN, Poroszenkę wezwano na przesłuchanie 17. lipca, lecz polityk nie zjawił się na nim. Dotyczyło ono “Kuzni na Rybalśkomu”. W sprawie tej przesłuchano innych świadków, m.in. oligarchę Serhija Tihipko. Poroszenko spóźnił się również na drugie przesłuchanie w tej sprawie, 25. lipca, i nie doszło ono do skutku. Gdy odjeżdżał spod siedziby DBR, na jego limuzynę wskoczył były żołnierz pułku Azow i doszło do bójki z ochroną byłego prezydenta.

19. lipca śledczy Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAP) przeprowadzili przeszukania w pomieszczeniach spółki “Bohdan Motors”, w tym w klubie sportowym “5 element”, wiązanych z Poroszenką i jego współpracownikiem Ihorem Kononenką. Postępowanie dotyczy straty majątku państwowego w szczególnie dużych rozmiarach w wyniku działań urzędników ministerstwa obrony Ukrainy i Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy w latach 2015–2018 mieli dokonać bezprawnie specjalnego zamówienia na ciężarówki i ambulanse, i nabyli je po zawyżonych cenach.

Wraz z opuszczeniem fotela prezydenta Ukrainy Poroszenko stracił immunitet prezydencki, nie pozwalający na wytoczenie przeciw niemu żadnej sprawy karnej.

Jak pisaliśmy dzisiaj, Poroszenko opuścił Ukrainę i udał się do Turcji. Wcześniej zrobili to także członkowie jego rodziny. Co warte zauważenia, Poroszenko zrezygnował z przysługującej mu obstawy funkcjonariuszy ukraińskich służb.

Kresy.pl / tsn.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply