Do niecodziennej sytuacji doszło w czwartek na jednej z ulic Kijowa. Na maskę samochodu, w którym jechał były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wskoczył człowiek – jak się później okazało, były żołnierz pułku „Azow” z Rosji, który kilka dni temu otrzymał ukraińskie obywatelstwo od prezydenta Zełenskiego. Napastnik oraz jego wspólnicy zostali przepędzeni przez ochroniarzy Poroszenki i policjantów.

Do incydentu doszło w pobliżu siedziby Państwowego Biura Śledczego (DBR), gdzie Poroszenko miał być przesłuchiwany jako świadek w sprawie możliwego uchylania się od płacenia podatków i prania brudnych pieniędzy podczas transakcji kupna-sprzedaży zakładów „Kuznia na Rybalśkomu”. Poroszenko nie przyjechał na wyznaczoną godzinę i śledczy ogłosili, że przesuwają przesłuchanie na 8. sierpnia. Były prezydent w końcu jednak się pojawił w siedzibie DBR, po to tylko, by oświadczyć dziennikarzom, że nie dostał żadnego formalnego wezwania na przesłuchanie. Później wyszedł z budynku. Incydent miał miejsce prawdopodobnie chwilę później, gdy limuzyna z Poroszenką włączała się do ruchu.

Na jednym z nagrań widać, że na maskę samochodu wskoczył mężczyzna i wykonał jakiś gest w stronę siedzących w pojeździe. Natychmiast zrzucili go na ziemię ochroniarze Poroszenki. Na pomoc intruzowi rzuciły się inne osoby, doszło do krótkiej bójki, w której doszło do użycia gazu łzawiącego. Po chwili napastnicy zbiegli. W tle słychać skandowanie przeciwników byłego prezydenta „Precz z Poroszenką”.

Według portalu Ukraińska Prawda mężczyzną, który wskoczył na limuzynę Poroszenki, był weteran pułku „Azow” Nikita Makiejew, Rosjanin, który w ubiegłym tygodniu z rąk prezydenta Zełenskiego otrzymał ukraińskie obywatelstwo. Jak pisaliśmy, w sumie Zełenski przyznał wtedy obywatelstwo 9 cudzoziemcom, w tym 3 byłym żołnierzom „Azowa”.

Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie incydentu, który zakwalifikowano jako „chuligaństwo”. Z jej komunikatu wynika, że napastników nie udało się ująć. Według telewizji 24Kanał w trakcie zajścia poszkodowany został jej operator. Poroszence nic się nie stało.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Ukraińska Prawda / 24Kanał / Unian

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz