Głośna awantura wybuchła między parlamentarzystą rządzącej partii „Sługa narodu”, Andrijem Gerusem i byłym deputowanym Rady Najwyższej Ołehem Laszko, znanym z wdawania się w bijatyki.

Dwakj politycy spotkali się w środę w sali dla oficjalnych delegacji portu lotniczego Kijów-Borispol. Pierwszy o zdarzeniu poinformował inny były ukraiński parlamentarzysta, Ihor Mosijczuk. Zamieścił on także na swojej stronie na Facebooku nagranie zdarzenia. Ukazuje ono prawdopodobnie końcową część awantury, bo widać na nim, że Gerus ma już podartą koszulę. Inne nagranie tego zdarzenia pojawiło się na profilu HromadskeTV na Twitterze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na nagraniach widać jak Laszko krzyczy do Gerusa i naciska na niego palcem a w końcu chwyta deputowanego za poły marynarki i koszulę. Między politykami dochodzi do szarpaniny. Gerus skomentował zdarzenie na swojej stronie na Facebooku twierdząc, że Laszko czekał na niego w sali oczekiwań dla oficjeli. Tłem sporu były kwestie energetyczne. Laszko jest politykiem od lat związanym z oligarchą Rinatem Achmetowem, którego spółka DTEK odrywa bardzo ważną rolę na ukraińskim rynku energii elektrycznej. Gerus pozostaje jej zaciętym krytykiem nazywając ją „monopolistą”.

„Obniżona o 15 proc. cena energii elektrycznej i pełna gotowość na zimę nie zadowala <<niemonopolistę>>” – napisał ironicznie Gerus na Facebooku oceniając, że otoczenie Achmetowa chwyta się wszelkich sposobów by mu zaszkodzić. „Oczywiście pretensja Laszki to import energii. Choć 3 lata importu węgla z Rosji według formuły Rotterdam+ co towarzyszyło wzrostowi taryf dla ukraińskich konsumentów w pełni go zadowalały. Dlatego, że na tym dobrze zarabiał jego drogi <<niemonopolista>>” – napisał o Laszce Gerus, pełniący funkcję przewodniczącego parlamentarnego komitetu energetyki i usług komunalnych.

Laszko twierdzi, że natknął się na Gerusa przypadkowo. „Kiedy u rosyjskiego lobbysty skończyły się argumenty on zaczął machać rękami” – napisał były parlamentarzysta – „Z powodu zdrady Gerusa Ukraińcy popadają dziś w pełną energetyczną zależność od kraju-agresora [Rosji]. Ta zdrada powinna być przedmiotem śledztwa i ukarana”.

Wieloletni parlamentarzysta i szef Partii Radykalnej Ołeha Laszki znany jest z awanturniczego nastawiania. Wywołał i uczestniczył w wielu bijatykach w Radzie Najwyższej.

hromadske.ua/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz