Miliony Ukraińców bez ogrzewania, ludzie grożą protestami

W kilku dużych miastach Ukrainy, w tym takich jak Krzywy Róg, Szepetówka czy Chersoń kaloryfery pozostają zimne pomimo mroźnej pogody. Mieszkania nie są ogrzewane, ponieważ z powodu długów komunalnych władz ciepłowniom odcięto dostawy gazu. – podało we wtorek RMF FM.

Na odłączanie gazu zadłużonym ciepłowniom zgodził się ostatnio ukraiński rząd. W rezultacie brak ogrzewania grozi milionom Ukraińców.

Jak podaje Ukraińska Prawda, do 17. listopada z powodu zimna w Chersoniu zamknięto 13 szkół, które są ogrzewane przez ciepłownię „Chersonśka TEC”. Czynne są przedszkola, ale tylko dlatego, że w salach rozmieszczono urządzenia grzewcze.

Na dzień 12. listopada w Krzywym Rogu z powodu braku ogrzewania nie pracowało 78 szkół i 75 przedszkoli. W poniedziałek brak ogrzewania wywołał bunt mieszkańców tego miasta – przed budynkiem „Kryworiżhazu”, który odciął dostawy gazu jednej z miejscowych ciepłowni, zapalono opony. Jak poinformował Kryworiżhaz na Facebooku, nieznane osoby „wzięły szturmem” jego siedzibę i przetrzymują jako zakładników kadrę kierowniczą. „Wcześniej nielegalnie otwarto zawory i uruchomiono pięć z sześciu kotłowni. System zasilania gazem jest zdestabilizowany” – oświadczono. Obecnie ukraińskie media podają, że w mieście przywrócono ogrzewanie.

Bez ciepła pozostają także Szepetówka oraz Smiła. Jak napisało RMF FM, marznący mieszkańcy miast grożą protestami, w tym blokowaniem dróg.

Szef Partii Radykalnej Ołeh Laszko wezwał do dymisji premiera Wołodymyra Hrojsmana. „Ludzie są tam bez ciepła i gazu, bo urzędnicy za nic nie odpowiadają. Przez ich brak odpowiedzialności miliony Ukraińców są bez ciepła” – komentował Laszko.

CZYTAJ TAKŻE: Na Ukrainie przyjęto drakońskie przepisy o „euroblachach”. W proteście spłonął Range Rover, szykują się blokady dróg [+VIDEO]

Kresy.pl / RMF FM / Ukraińska Prawda / Hromadske

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply