Zdaniem szefa Pentagonu, Lloyda Austina, siły ukraińskie są w stanie odbić Chersoń z rąk rosyjskich wojsk.

Jak pisaliśmy, Rosyjskie i ukraińskie media komentują zniknięcie flagi Rosji z budynku chersońskiej administracji obwodowej w Chersoniu – jedynej stolicy regionu, jaką Rosjanie zajęli w czasie swojej inwazji. Zastępca szefa kolaboracyjnej administracji obwodowej, Kiriłł Striemousow oświadczył w czwartek, że „prawdopodobnie” wojska rosyjskie „będą wycofywać się na lewy brzeg” Dniepru. Ponadto, pojawiły się doniesienia, iż rosyjscy żołnierze rzekomo opuścili przynajmniej część punktów kontrolnych i „blokpostów” w mieście, nie ma tam też rosyjskich flag.

Również w czwartek w tej kwestii wypowiedział sekretarz obrony USA, Lloyd Austin. Nie odpowiedział wprost, czy siły rosyjskie szykują się do opuszczenia Chersonia. Wyraził się jednak optymistycznie o tym, jak może dalej potoczyć się ukraińska kontrofensywa w regionie. Uważa, że Ukraińcy są w stanie wyprzeć Rosjan z miasta.

W kwestii tego, czy Ukraińcy mogą zająć pozostałe terytorium po zachodniej stronie rzeki Dniepr i Chersoń, to z pewnością wierzę, że mają zdolności, aby to zrobić – powiedział szef Pentagonu.

– Co najważniejsze, Ukraińcy wierzą, że są w stanie to zrobić. Widzieliśmy, jak podejmują bardzo metodyczne, ale skuteczne wysiłki, by odzyskać swoje suwerenne terytorium – dodał.

Strona ukraińska oficjalnie twierdzi, że w rejonie Chersonia wciąż toczą się walki. Ukraińcy okazują też ostrożność, podejrzewając, że Rosjanie zastawiają jakąś pułapkę.

Chersoń jest jedynym ukraińskim miastem obwodowym zdobytym przez Rosjan po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę 24 lutego br. Opanowali oni większość jego terenu w ciągu kilku dni po rozpoczęciu ataku. Niedawno tereny te zostały oficjalnie anektowane przez Moskwę.

Od końca sierpnia siły ukraińskie odbiły część okupowanych przez Rosjan obszarów i niszczą przeprawy przez Dniepr chcąc odciąć rosyjskie oddziały od zaopatrzenia z lewego brzegu rzeki.

Rosjanie przeprowadzili ewakuację ludności cywilnej z prawego brzegu Dniepru, na którym znajduje się front i miasto. W tym tygodniu potwierdzili, że ewakuują również ludność pasa wśród lewego brzegu rzeki.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply