Talibowie stawiają Amerykanom warunki

Talibowie mogą zasiąść do rozmów z afgańskim rządem dopiero wówczas, gdy Amerykanie przedstawią konkretny harmonogram wycofania obcych wojsk z Afganistanu. – podała w poniedziałek agencja TASS.

Warunki talibów przedstawił w poniedziałek na konferencji prasowej w Moskwie Zamir Kabułow, dyrektor Drugiego Departamentu ds. Azji w rosyjskim MSZ i specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji w Afganistanie, który brał udział w niedawnym spotkaniu konsultacyjnym na temat zakończenia wojny w Afganistanie.

„Oni [talibowie] szczegółowo opisali swój plan działania. Powiedzieli, że będą gotowi rozmawiać z afgańskim rządem dopiero po ustaleniu z USA harmonogramu wycofania wszystkich zagranicznych wojsk z Afganistanu” – powiedział Kabułow.

Według talibów Amerykanie powinni także wykonać kilka gestów pozwalających na „zbudowanie zaufania”, takich jak zwolnienie wszystkich więźniów politycznych i uchylenie sankcji wymierzonych w talibów.

Dziewiątego listopada br. w Moskwie odbyło się drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie Afganistanu, na które przyjechali delegaci Rosji, Afganistanu, Indii, Iranu, Kazachstanu, Kirgizji, Chin, Pakistanu, USA, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Po raz pierwszy pojawiła się na nich delegacja reprezentująca talibów. Jak zapowiadaliśmy, w rozmowach mieli brać udział członkowie Wysokiej Rady Pokojowej Afganistanu, jednak bez reprezentacji rządowej. Ambasada USA w Moskwie wysłała na to spotkanie obserwatora. Choć Stany Zjednoczone uważają, że rozmowy na temat rozejmu z talibami powinny być prowadzone jedynie przez Afgańczyków, już w październiku amerykański wysłannik ds. rozmów z talibami, były ambasador Zalmay Khalilzad, brał udział w w bezpośrednich negocjacjach z talibami w Katarze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec października br. dowódca sił NATO w Afganistanie, amerykański generał Scott Miller wyraził przekonanie, że żadna z walczących stron nie zdoła wygrać wojny w Afganistanie i że przyszedł czas na pokojowe rozwiązanie tego konfliktu.

Kresy.pl / TASS

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz