Ewakuacja rosyjskich sił z Chersonia zaczęła się prawdopodobnie już 22 października, znacznie wcześniej niż zostało to oficjalnie ogłoszone – podało brytyjskie ministerstwo obrony sobotę.

Brytyjski resort obrony przypomniał w sobotniej aktualizacji wywiadowczej, że 11 listopada rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło zakończenie wycofywania swoich wojsk z Chersonia. W komunikacie podkreślono, że nastąpiło to zaledwie dwa dni po jego ogłoszeniu. „Prawdopodobnie proces wycofywania rozpoczął się już 22 października 2022 roku, kiedy to zainstalowane w Chersoniu rosyjskie władze wezwały ludność cywilną do opuszczenia miasta. Istnieje realna możliwość, że rosyjski sprzęt wojskowy i żołnierze w strojach cywilnych ewakuowali się w ostatnich tygodniach razem z 80 tys. ewakuowanych cywilów, o których informowano” – napisano w komunikacie.

„Chersoń był jedyną stolicą obwodu zdobytą od lutego przez siły rosyjskie, więc wycofanie się przynosi znaczną szkodę reputacji” – dodano. Brytyjski wywiad uważa, że „odwrót jest publicznym uznaniem trudności, z jakimi borykają się siły rosyjskie na zachodnim brzegu Dniepru”.

Wskazano, że Rosjanie prawdopodobnie usiłują ewakuować siły z innych obszarów obwodu przez rzekę na możliwe do obrony pozycje na wschodnim brzegu.

Przypomnijmy, w środę 9 listopada minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, publicznie zgodził się z poglądem dowodzącego „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie gen. Siergieja Surowikina o konieczności wycofania wszystkich jej oddziałów na lewy brzeg Dniepru.

Jak informowaliśmy, w piątek siły ukraińskie wkroczyły do Chersonia. „Dziś historyczny dzień” – skomentował prezydent Ukrainy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz