Zdaniem przewodniczącego Werchownej Rady Andrija Parubija, dekret nowego prezydenta Ukrainy ws. rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia przyspieszonych wyborów narusza konstytucję i jest nielegalny.

W środę w Kijowie w południe rozpoczęła się nadzwyczajna sesja ukraińskiego parlamentu, zwołana na wezwanie nowego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Chciał, żeby Werchowna Rada, której rozwiązanie ogłosił we wtorek, zajęła się jeszcze m.in. projektem zmniejszającym próg w wyborach do parlamentu z 5 do 3 procent, a także likwidację okręgów większościowych.

Na początku posiedzenia przewodniczący parlamentu Andrij Parubij oświadczył, że uważa dekret prezydenta ws. rozwiązania Werchownej Rady za niezgodny z prawem. Jego zdaniem, jest on sprzeczny z ukraińską konstytucją.

Podobnego zdania jest lider Partii Radykalnej, Ołeh Laszko, który oskarżył Zełenskiego o naruszenie konstytucji. We wpisie na portalu społecznościowym nazwał dekret nowego prezydenta „niekonstytucyjnym, nielegalnym i arbitralnym”. Zapowiedział, że będzie zbierał podpisy deputowanych pod wnioskiem do Sądu Konstytucyjnego ws. uznania prezydenckiego dekretu o rozwiązaniu parlamentu za nielegalny.

Z kolei premier Wołodymyr Hrojsman na dzisiejszym posiedzeniu rządu powiedział, że nie zmienił swojego zdania i zamierza podać swój rząd do dymisji, co zapowiadał już wcześniej.

Zgodnie z zapowiedzią złożoną w dniu inauguracji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał we wtorek dekret, którym rozwiązał ukraiński parlament (Radę Najwyższą). Wyznaczył także termin przyspieszonych wyborów parlamentarnych – 21. lipca 2019 roku.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek Wołodymyr Zełenski został zaprzysiężony na nowego prezydenta Ukrainy. Już w swojej inauguracyjnej mowie zapowiedział rozwiązanie parlamentu a także zażądał dymisji szefów SBU, Prokuratury Generalnej i ministra obrony. Zasugerował także dymisję całego rządu. Wkrótce potem premier Wołodymyr Hrojsman złożył rezygnację. Wcześniej uczynili to szef SBU Wasyl Hrycak oraz minister obrony Stepan Połtorak.

Przeczytaj także: Kolejne nominacje Zełenskiego w kancelarii prezydenta Ukrainy

112.ua / Unian / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz