Kolejne nominacje Zełenskiego w kancelarii prezydenta Ukrainy

Nowy prezydent Ukrainy powołuje kolejne osoby na ważne stanowiska w swojej kancelarii, a także w armii.

We wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powołał na szefa swojej administracji (kancelarii) Andrija Bohdana (Bogdana), który wcześniej doradzał mu w kwestiach prawnych.

Jego nominacja wywołała na Ukrainie kontrowersje. Zwracano uwagę, że jego najsłynniejszym klientem był oligarcha Ihor Kołomojski, którego osoba jest łączona z Zełenskim, choć reprezentował też Wiktora Juszczenkę czy Julię Tymoszenko. Jako prawnik Kołomojskiego zajmował się m.in. sprawą legalności nacjonalizacji PrivatBanku, należącego wcześniej do tego oligarchy. Anglojęzyczny ukraiński serwis Kyiv Post zaznacza również, że 42-letni Bohdan/Bogdan sprawował ważną funkcję za czasów Wiktora Janukowycza. W latach 2010-2014 był przedstawicielem ds. polityki antykorupcyjnej w rządzie Mykoły Azarowa, w związku z czym, przynajmniej formalnie, dotyczy do zakaz sprawowania funkcji rządowych i w administracji państwowej do 2024 roku.

Przeczytaj: Szef kancelarii Zełenskiego nie wyklucza referendum ws. zakończenia wojny w Donbasie

Na wiceszefów administracji prezydenckiej powołał z kolei: Kyryło Tymoszenkę, byłego szefa firmy z branży medialnej, Ołenę Zerkal, byłą wiceminister spraw zagranicznych ds. integracji europejskiej [AKTUALIZACJA: 22 maja poinformowano, że nominacja Zerkal została cofnięta przez Zełenskiego – red.], Rusłana Rjaboszapkę, byłego członka Narodowej Agencji ds. Zapobiegania Korupcji, Jurija Kostiuka, wcześniej scenarzystę Kwartału 95, grupy kabaretowej, z której wywodzi się Zełenski i współtwórcę serialu „Sługa Narodu”, w której nowy prezydent grał główną rolę. Inny członek Kwartału 95, Serhij Trofimow, został pierwszym wiceszefem administracji prezydenta.

Ponadto, Zełenski powołał swoich nowych asystentów i doradców: Andrija Jermaka (prawnika i producenta filmowego), Mychajło Fiodorowa (szef strategii cyfrowej w kampanii prezydenckiej) i Rusłana Stefanczuka (profesora prawa i zaufanego człowieka Zełenskiego). Ten ostatni ma też być reprezentantem prezydenta w ukraińskim parlamencie. Pierwszym doradcą został Serhij Szefir, przyjaciel i długoletni przyjaciel Zełenskiego, wcześniej scenarzysta i producent.

Wcześniej, nowy prezydent Ukrainy ogłosił, że nowym szefem ukraińskiego sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w miejsce gen. Wiktora Mużenki zostaje gen. por. Rusłan Chomczak. Od 2016 roku był on szefem sztabu wojsk lądowych.

Przypomnijmy, że w poniedziałek w mowie inauguracyjnej Zełenski ogłosił, że najważniejszym zadaniem jest obecnie zakończenie wojny w Donbasie. „Jestem gotów stracić swoją popularność, swoje notowania. Jestem gotów stracić swoje stanowisko, byle tylko nastał pokój” – deklarował zaznaczając, że ma się to stać bez utraty terytorium. Pierwszym etapem zakończenia wojny ma być zwolnienie ukraińskich jeńców.

Unian / 112.ua / kyivpost.com/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply