Wszystkie cztery osoby zatrzymane w niedzielę na Cmentarzu Orląt we Lwowie są Polakami.- twierdzi portal Zaxid.net. Ukraińska policja sprawdza, czy dwa młode małżeństwa z Polski popełniły przestępstwo próbując odsłonić posągi lwów stojące przed Łukiem Sławy.

Jak pisaliśmy, w niedzielę ochrona Cmentarza Łyczakowskiego zatrzymała cztery osoby, które uszkodziły pudła zasłaniające posągi lwów stojące przed Łukiem Sławy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarzu Orląt), będącym wydzieloną częścią Cmentarza Łyczakowskiego. Początkowo informowano, że byli to czterej mężczyźni, nie podając ich obywatelstwa. W poniedziałek źródło w policji obwodu lwowskiego przekazało portalowi Zaxid.net, że zatrzymani to dwa polskie małżeństwa, wszyscy w wieku 25 lat.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak twierdzi ukraiński portal, polskie małżeństwa zatrzymała ochrona cmentarza po tym, jak próbowały usunąć drewniane płyty, którymi obudowano posągi. Z publikacji Zaxid.net wynika, że jeden z zatrzymanych Polaków tłumaczył się, iż chciał popatrzeć na rzeźbę i w tym momencie element konstrukcji odpadł. Ukraińska policja sprawdza tę wersję wydarzeń. Wcześniej dyrektor muzeum Cmentarz Łyczakowski informował, że uszkodzenia są niewielkie – „około 35 centymetrów”.

Przypomnijmy, że już wcześniej dochodziło do podobnych wydarzeń. W nocy z wtorku na środę niezidentyfikowane osoby całkowicie rozbiły przynajmniej jedno z pudeł, którymi ukraińska administracja zabudowała pomniki dwóch lwów stojące przy Łuku Sławy. Ukraińska policja wszczęła śledztwo w sprawie „chuligaństwa”. W lipcu tego roku grupa młodych Polaków zaczęła rozbijać pudła. Gdy zaczęła interweniować ochrona, mężczyźni rozbiegli się. Przejeżdżający ulicą obok patrol ukraińskiej policji zatrzymał jednego z Polaków, który „po polsku oświadczył, że zdecydował się >>uwolnić lwy<<”. Sąd uznał go winnnym „drobnego chuligaństwa” i nałożył na niego grzywnę w wysokości 85 hrywien (ok. 12 złotych) oraz zasądził zwrot kosztów sądowych w wysokości 340 hrywien (ok. 47 złotych). Wcześniej również dochodziło do podobnych prób odrywania płyt zakrywających posągi.

Posągi dwóch lwów, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis „Zawsze wierny” a drugi godło Polski i napis „Tobie Polsko”, strzegły wejścia na Cmentarz Obrońców Lwowa (popularnie nazywany Cmentarzem Orląt” od początku jego założenia. W 1971 roku sowieckie władze zabrały posągi lwów z cmentarza, usunęły z tarcz polskie inskrypcje i ustawiły rzeźby w dwóch różnych miejscach Lwowa. Posągi wróciły na swoje miejsce w grudniu 2015 roku dzięki staraniom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W miejscach, gdzie dotychczas stały oryginalne lwy, ustawiono ich kopie. Do czasu konserwacji zaplanowanej na wiosnę 2016 roku oryginalne posągi umieszczono w drewnianych pudłach. Do konserwacji jednak do tej pory nie doszło, ponieważ ukraińskie władze twierdzą, że lwy trafiły na cmentarz „nielegalnie”.

PRZECZYTAJ: Szeremeta: Usunąć lwy z Cmentarza Orląt, to symbol okupacji [+FOTO]

Kresy.pl / zaxid.net

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Do administratorów portalu Kresy.pl.Panowie kontrolujcie dokładniej ludzi dołączających do naszego grona.Od pewnego czasu zauważyłem wysyp banderowskich prowokatorów.Którzy swoimi wpisami prowokują nas do agresji.A tym samy doprowadzają to robienia „ścieku” z przyzwoitego forum.