Ukraińska marynarka wojenna ponownie wyśle swoich marynarzy na szkolenie do USA. Przejdą oni 10-tygodniowe przeszkolenie na kutrach patrolowych klasy „Island”, które Amerykanie chcą podarować Ukraińcom.

W niedzielę ukraińskie ministerstwo obrony podało, że niebawem marynarze ukraińskiej marynarki wojennej ze składu załóg kutrów patrolowych „Island” wyjadą na 10-tygodniowe szkolenie do Baltimore w USA. Tam pod okiem amerykańskich instruktorów na wodach zatoki Chesapeake będą uczyć się obsługi silników, systemów pokładowych, pomocy nawigacyjnych, łączności i innego wyposażenia tych jednostek. Przyszłe załogi kutrów przeszły już przygotowanie na Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Resort zaznaczył, że w tym roku USA przekażą Ukrainie trzy używane kutry klasy „Island”. Mają one wzmocnić możliwości bojowe marynarki wojennej Ukrainy w rejonie azowsko-czarnomorskim. Obecnie okręty te przechodzą konserwację i dozbrojenie w Stanach Zjednoczonych. Oczekuje się, że trzy kutry zostaną przysłane na Ukrainę drogą morską do końca pierwszej połowy tego roku.

Kutry zostaną przekazane ukraińskiej marynarce wojennej wraz z modułami bojowymi i amerykańskimi systemami okrętowymi zainstalowanymi na pokładzie. Po dołączeniu do dwóch kutrów klasy „Island”, które Ukraina ma od 2019 roku, w ramach ukraińskiej marynarki wojennej zostanie utworzony pełnoprawny dywizjon tych jednostek.

Przypomnijmy, że dwa pierwsze amerykańskie kutry patrolowe klasy „Island” dotarły do portu w Odessie w październiku 2019 roku (obecnie pływają one jako „Starobilsk” i „Słowjańsk”). Jednak, jak pisaliśmy, sprawa ciągnęła się od 2014 roku, gdy dwie jednostki warte łącznie 50 mln dol. zostały Ukrainie podarowane. Pod koniec marca 2018 roku dziennikarze Radia Swoboda ujawnili, że ich przyjęcie jest opóźniane, ponieważ straci na tym budująca podobne jednostki kijowska stocznia Kuznia na Rybalskomu należąca do Petra Poroszenki i jego wspólnika Ihora Kononenki. Dziennikarze ujawnili ponadto, że kutry patrolowe produkowane przez zakład Poroszenki są aż sześć razy droższe od amerykańskich, mając przy tym wyraźnie słabsze charakterystyki.

Kutry zostały nabyte przez Ukrainę w ramach programu Excess Defense Articles Petnagonu, czyli faktycznie nieodpłatnie. Zostały one wcześniej wycofane ze służby z uwagi na wiek – zbudowano je w latach 80. XX wieku. Wcześniej ukraińscy marynarze również przeszli na nich przeszkolenie w USA.

W listopadzie ub. roku pisaliśmy, że w 2021 roku ukraińska marynarka wojenna ma otrzymać od USA trzy kutry klasy „Island” wraz z amerykańskim uzbrojeniem na pokładach. Ponadto pisaliśmy, że Ukraina planuje zmodernizować i przezbroić dwa kutry, które otrzymano już od Amerykanów.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz