Co najmniej dwa obiekty położone na Kresach Wschodnich trafiły do wydanego w Wielkiej Brytanii albumu „Zaniedbane pałace”.

O książce „Abandoned Palaces” („Porzucone pałace”) autorstwa Michaela Kerrigana wydanej przez Amber Books napisał w niedzielę Mail Online. „Od cesarskich rezydencji i arystokratycznych posiadłości po hotele i miejskie rezydencje, te niezwykłe zdjęcia przedstawiają niegdyś wspaniałe budynki, teraz opuszczone i zawieszone w czasie” – w ten sposób przedstawia książkę brytyjski portal. Jak czytamy, Kerrigan zamieścił nie tylko zdjęcia zaniedbanych budowli, ale także „wyjaśnia fascynujące przyczyny ich upadku, które obejmują politykę, bankructwo, osobiste tragedie, klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Brytyjski autor opisał 150 porzuconych i zrujnowanych rezydencji w różnych państwach świata – m.in. w USA, Francji, Islandii, Irlandii, Japonii i Argentynie.

Z artykułu Mail Online wynika, że w książce opisano dwie rezydencje na Kresach Wschodnich – pałac w Podhorcach (obecnie obwód lwowski na Ukrainie) oraz pałac w Różanie (obecnie w obwodzie brzeskim na Białorusi). Autor w następujący sposób przedstawia przyczyny podupadnięcia obu pałaców. „Ambitny – nawet przesadnie – (…) pałac ten miał własny teatr i przeszkloną oranżerię i był otoczony rozległym parkiem, ale niestety spłonął w 1914 roku” – dowiadujemy się o pałacu w Różanie. „Splądrowany i zniszczony podczas I wojny światowej, przetrwał i służył jako sanatorium, ale został poważnie uszkodzony przez pożar w latach pięćdziesiątych XX wieku. Od czasu odzyskania przez Ukrainę niepodległości jest własnością narodowego muzeum sztuki, ale nie ma środków na jego odnowienie” – pisze Kerrigan o pałacu w Podhorcach.

Wzniesiony przez hetmana Stanisława Koniecpolskiego pałac w Podhorcach jest jednym z najcenniejszych zabytków na współczesnej Ukrainie. „Zamek w Podhorcach jest bez wątpienia najpiękniejszą budowlą w Polsce, a nawet w każdym innym kraju należałby do gmachów niezwykłych” – pisał pod koniec XVII wieku o podhoreckim pałacu dworzanin Francois d’Alerac. Wielkopański przepych i przepiękne położenie czyniły zamek perłą wśród magnackich rezydencji. Pod koniec XVII wieku Podhorce znalazły się w rękach Sobieskich. Obecnie w zaniedbanym obiekcie mieści się filia Lwowskiej Galerii Obrazów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że przez lata ukraińskie władze przeznaczały znikome środki finansowe na renowację zabytków, z których wiele należy do polskiego dziedzictwa kulturalnego. Dopiero w tym roku zapowiedziano przeznaczenie od 2021 roku wielomiliardowych środków na projekt „Wielkie budownictwo”, w ramach którego ma dojść do restauracji najcenniejszych zabytków.

W ostatnich latach białoruskie władze w ramach programu „Zamki Białorusi” podjęły prace przy ruinach zamku Sapiehów w Różanie. Odbudowano m.in. część bramną.

Kresy.pl / dailymail.co.uk

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz