Prezes Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołod Kniaziew został zatrzymany na gorącym uczynku, podczas przyjmowania łapówki o dużej wysokości.

Polsat News przytoczył we wtorek oświadczenie wyspecjalizowanej ukraińskiej służby – „Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura Ukrainy (SAP) ujawniły masową korupcję w Sądzie Najwyższym, a mianowicie system uzyskiwania bezprawnych korzyści przez kierownictwo i sędziów. Obecnie prowadzone są intensywne czynności śledcze”.

Powołując się na portal Ukraińska Prawda polska telewizja informcyjna podała, że w ramach postępowania zatrzymano samego prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy Wsewołoda Kniaziewa. Według ukraińskiego portalu został on złapany na gorącym uczynku, w chwili, gdy przyjmował łapówkę w wysokości 3 mln dol. Profil Nexta na Twitterze twierdzi natomiast, że łapówka sięgała 2,7 mln dol. Zamieścił fotografię gotówki, jaką miał otrzymać sędzia.

 

Łapówka miała pochodzić od oligarchy Konstiantina Żewaho lub osoby z nim związanej. Pieniądze miały zapewnić oligarsze korzystne z punktu widzenia jego interesów orzeczenia. Proceder taki już trwał, a o jego skali może świadczyć fakt, że w ramach operacji zatrzymano jeszcze 17 innych sędziów.

44-letni Kniaziew objął stanowisko prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy w grudniu 2021 r., a więc już po objęciu władzy przez Wołodymyra Zełenskiego.

Cyztaj także: Ukraiński wiceminister oskarżony o łapówkarstwo – grozi mu 12 lat więzienia

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz