W celu pomocy Ukrainie Komisja Europejska zdecydowała się na “bezprecedensowe” zniesienie ceł i kwot na import dóbr z Ukrainy do końca tego roku.

Komisja Europejska zaproponowała w środę roczne zawieszenie ceł importowych na wszystkie ukraińskie towary nieobjęte umową o wolnym handlu, aby pomóc gospodarce tego kraju w czasie wojny z Rosją – podaje agencja Reutera.

Środki te będą miały zastosowanie w szczególności do owoców i warzyw podlegających wymogom cen minimalnych, produktów rolnych objętych kontyngentami oraz niektórych towarów przemysłowych, na które cła miały zostać zniesione dopiero z końcem br. – nawozów, produktów aluminiowych i samochodów.

Unia Europejska zwolni również Ukrainę ze środków ochronnych ograniczających import stali i zniesie cła antydumpingowe, które UE obecnie nakłada na ukraińskie wyroby stalowe.

Propozycja zniesienia ceł i kontyngentów wymaga zatwierdzenia przez Parlament Europejski i rządy państw UE.

Komisja Europejska stwierdziła, że te ​​bezprecedensowe środki mają na celu złagodzenie trudności ukraińskich producentów i eksporterów w obliczu rosyjskiej inwazji.

Jak powiedział wiceprzewodniczący KE i komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis utrzymanie funkcjonowania gospodarki Ukrainy jest kluczowe zarówno dla wygrania przez nią wojny, jak i dla “stanięcia na nogi po wojnie”.

UE podkreśliła również, że podejmowane są działania mające na celu ułatwienie transportu lądowego towarów, aby pomóc w eksporcie ukraińskich produktów. Ma to związek z zablokowaniem czarnomorskich portów Ukrainy przez rosyjską marynarkę.

KE rozpoczęła liberalizację warunków dla ukraińskich kierowców ciężarówek przewożących towary między Ukrainą a UE, a także ułatwianie tranzytu i wykorzystywanie infrastruktury UE do kierowania ukraińskiego eksportu do krajów trzecich.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińcy masowo wwożą na Ukrainę używane samochody z zagranicy. Wielkie kolejki na granicy

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply