Burza zniszczyła 70 cennych nagrobków na Cm. Łyczakowskim. Instytut POLONIKA rusza na ratunek [+VIDEO]

Efektem silnej nawałnicy, która w czwartek wieczorem przeszła nad Lwowem, stały się dziesiątki powalonych drzew i około 70 zniszczonych nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim, w tym wiele o wysokiej wartości artystycznej. Instytut POLONIKA, zajmujący się się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, udzielił Ukraińcom pomocy w naprawie uszkodzeń spowodowanych przez żywioł.

Według dyrektora muzeum “Cmentarz Łyczakowski” Mychajły Nahaja na terytorium cmentarza wichura powaliła około 10 drzew. “Burza przeszła tutaj takim korytarzem, dlatego że wszystkie drzewa na drodze, które upadły i były uszkodzone, znajdują się w tym korytarzu, a w innych sektorach nie ma nawet połamanych gałęzi” – mówił Nahaj portalowi Zaxid.net.

Jak podał w informacji prasowej Instytut POLONIKA, w wyniku nawałnicy uszkodzonych zostało prawie 70 cennych nagrobków. Zniszczeniu uległy jedne z wybitniejszych dzieł zlokalizowanych na Cmentarzu Łyczakowskim, takie jak nagrobek Julianny z Schabingerów Newater oraz nagrobek Brayerów, Tranklów i Weiglów. Oba wyszły spod dłuta Antona Schimsera – wybitnego rzeźbiarza działającego na terenach dawnej Rzeczypospolitej na początku XIX w. Instytut POLONIKA postanowił odpowiedzieć na zapytanie strony ukraińskiej o możliwość wsparcia w tej trudnej sytuacji i podejmie działania mające na celu uratowanie zniszczonych nagrobków. Szczególnie istotne są dzieła autorstwa Antona Schimsera charakteryzujące się dużą wartością artystyczną.

Strona ukraińska została wsparta przez POLONIKĘ przy uprzątaniu powalonych drzew i gałęzi z cmentarza. Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie przez Instytut POLONIKA inwentaryzacji, na podstawie której prowadzone będą prace ratunkowe zniszczonych obiektów. W tym celu powstaną polsko-ukraińskie zespoły konserwatorskie, które rozpoczną prace na terenie Cmentarza Łyczakowskiego, gdy tylko będzie to możliwe.

Zniszczenia nagrobków to nie jedyne szkody, jakie czwartkowa nawałnica wyrządziła zabytkowym obiektom we Lwowie. Jak podał Zaxid.net, głowę straciła jedna z rzeźb na fasadzie d. kościoła bernardynów.

Instytut POLONIKA to jedyna instytucja w Polsce, która w sposób zintegrowany zajmuje się ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Od trzech lat instytut prowadzi prace konserwatorskie obiektów znajdujących się na Cmentarzu Łyczakowskim.

Przypomnijmy, że zgodnie uchwałą rady miasta Lwowa nagrobki na Cmentarzu Łyczakowskim nie uznane za zabytkowe nie podlegają ochronie, co de facto oznacza, że mogą być likwidowane zgodnie ze zwykłymi przepisami. Zniszczenia nagrobków, np. w wyniku takich nawałnic, są okazją dla władz ukraińskich do zwalniania miejsc pod kolejne pochówki i stopniowej “ukrainizacji” cmentarza. W efekcie na cmentarzu wciąż chowa się ludzi, mimo że oficjalnie ma on status muzeum, a media ukraińskie podają „ceny” miejsc na Cmentarzu Łyczakowskim.

Kresy.pl / zaxid.net

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply