Bułgarski parlament przyjął w środę deklarację w sprawie obrony praw mniejszości bułgarskiej na Ukrainie, które zdaniem bułgarskich deputowanych są zagrożone przez planowane zmiany podziału administracyjnego. W czwartek ostro odpowiedziało na nią ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

Jak informuje portal Ukraińska Prawda, w przyjętej w środę deklaracji Zgromadzenie Narodowe – jednoizbowy bułgarski parlament – wystąpiło z ostrym protestem przeciwko planom ukraińskich władz przeprowadzenia “reformy administracyjnej” rejonu bołgradzkiego w obwodzie odeskim na Ukrainie, licznie zamieszkiwanego przez etnicznych Bułgarów.

W deklaracji stwierdzono, że bułgarski parlament jest kategorycznie przeciwny planowanym zmianom i wezwano rząd Bułgarii do podjęcia wszelkich możliwych działań wobec rządu Ukrainy w celu zachowania całości rejonu zamieszkiwanego przez Bułgarów. Podkreślono konieczność pilnego zorganizowania międzynarodowej narady w celu ochrony praw mniejszości i obrony całości rejonu bołgradzkiego zgodnie z obowiązującymi umowami dwustronnymi, które, jak wskazano, gwarantują edukację w języku bułgarskim.

Podczas dyskusji w bułgarskim parlamencie wskazywano, że “reforma administracyjna” jest planowana jedynie wobec rejonu bołgradzkiego, co wskazuje na zamiar uderzenia w mniejszość bułgarską. “Należy zauważyć, że po wielu latach konsekwentnego wspierania Ukrainy, w tym na arenie międzynarodowej, Sofia ma prawo oczekiwać od Kijowa zagwarantowania jedności bułgarskiej mniejszości narodowej” – pisze Ukraińska Prawda cytując służbę prasową parlamentu Bułgarii.

Zgromadzenie Narodowe Bułgarii przyjęło deklarację 109 głosami za, przy 19 wstrzymujących się. Nikt nie głosował przeciw. Deklaracja została natychmiast przekazana ambasadzie Ukrainy.

W czwartek MSZ Ukrainy wydało komunikat, w którym wyraziło “zdecydowany protest” w związku ze środową deklaracją bułgarskiego parlamentu. Kwestie podziału administracyjnego kraju nazwano w nim wyłączną kompetencją władz Ukrainy. “Próby wtrącania się zagranicznego państwa w wewnętrzne sprawy Ukrainy są dla nas absolutnie niedopuszczalne” – napisało ukraińskie MSZ. Zarzuty dotyczące wpływu “reformy” na prawa mniejszości bułgarskiej nazwano “manipulacyjnymi” i “niewiarygodnymi”.

Resort ukraińskiej dyplomacji zapewnił, że “ochrona praw i wolności przedstawicieli wszystkich mniejszości narodowych…, w tym i bułgarskiej, jest jednym z podstawowych priorytetów ukraińskich władz”, a sprawa rejonu bołgradzkiego zostanie “rozwiązana zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, uwzględniając opinię miejscowych mieszkańców”, w tym Bułgarów. “Uważamy, że wszelkie problemy można rozwiązać poprzez konstruktywny dialog, odbywający się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych obu krajów” – stwierdziło ukraińskie MSZ.

Jak podaje Ukraińska Prawda, według nieoficjalnych danych liczebność mniejszości bułgarskiej na Ukrainie wynosi około 250-350 tys. osób. Według portalu ukraińskie władze planują podzielić rejon bołgradzki w taki sposób, by w powstałych jednostkach administracyjnych Bułgarzy nie byli już większością.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: „Nikt nie będzie nam mówił, kogo możemy nominować”. MSZ Ukrainy reaguje na działania Gruzji ws. nominacji Saakaszwilego

Kresy.pl / pravda.com.ua / mfa.gov.ua

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply