Bułgarski parlament przyjął w środę deklarację w sprawie obrony praw mniejszości bułgarskiej na Ukrainie, które zdaniem bułgarskich deputowanych są zagrożone przez planowane zmiany podziału administracyjnego. W czwartek ostro odpowiedziało na nią ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy.

Jak informuje portal Ukraińska Prawda, w przyjętej w środę deklaracji Zgromadzenie Narodowe – jednoizbowy bułgarski parlament – wystąpiło z ostrym protestem przeciwko planom ukraińskich władz przeprowadzenia „reformy administracyjnej” rejonu bołgradzkiego w obwodzie odeskim na Ukrainie, licznie zamieszkiwanego przez etnicznych Bułgarów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W deklaracji stwierdzono, że bułgarski parlament jest kategorycznie przeciwny planowanym zmianom i wezwano rząd Bułgarii do podjęcia wszelkich możliwych działań wobec rządu Ukrainy w celu zachowania całości rejonu zamieszkiwanego przez Bułgarów. Podkreślono konieczność pilnego zorganizowania międzynarodowej narady w celu ochrony praw mniejszości i obrony całości rejonu bołgradzkiego zgodnie z obowiązującymi umowami dwustronnymi, które, jak wskazano, gwarantują edukację w języku bułgarskim.

Podczas dyskusji w bułgarskim parlamencie wskazywano, że „reforma administracyjna” jest planowana jedynie wobec rejonu bołgradzkiego, co wskazuje na zamiar uderzenia w mniejszość bułgarską. „Należy zauważyć, że po wielu latach konsekwentnego wspierania Ukrainy, w tym na arenie międzynarodowej, Sofia ma prawo oczekiwać od Kijowa zagwarantowania jedności bułgarskiej mniejszości narodowej” – pisze Ukraińska Prawda cytując służbę prasową parlamentu Bułgarii.

Zgromadzenie Narodowe Bułgarii przyjęło deklarację 109 głosami za, przy 19 wstrzymujących się. Nikt nie głosował przeciw. Deklaracja została natychmiast przekazana ambasadzie Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek MSZ Ukrainy wydało komunikat, w którym wyraziło „zdecydowany protest” w związku ze środową deklaracją bułgarskiego parlamentu. Kwestie podziału administracyjnego kraju nazwano w nim wyłączną kompetencją władz Ukrainy. „Próby wtrącania się zagranicznego państwa w wewnętrzne sprawy Ukrainy są dla nas absolutnie niedopuszczalne” – napisało ukraińskie MSZ. Zarzuty dotyczące wpływu „reformy” na prawa mniejszości bułgarskiej nazwano „manipulacyjnymi” i „niewiarygodnymi”.

Resort ukraińskiej dyplomacji zapewnił, że „ochrona praw i wolności przedstawicieli wszystkich mniejszości narodowych…, w tym i bułgarskiej, jest jednym z podstawowych priorytetów ukraińskich władz”, a sprawa rejonu bołgradzkiego zostanie „rozwiązana zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, uwzględniając opinię miejscowych mieszkańców”, w tym Bułgarów. „Uważamy, że wszelkie problemy można rozwiązać poprzez konstruktywny dialog, odbywający się na szczeblu ministrów spraw zagranicznych obu krajów” – stwierdziło ukraińskie MSZ.

Jak podaje Ukraińska Prawda, według nieoficjalnych danych liczebność mniejszości bułgarskiej na Ukrainie wynosi około 250-350 tys. osób. Według portalu ukraińskie władze planują podzielić rejon bołgradzki w taki sposób, by w powstałych jednostkach administracyjnych Bułgarzy nie byli już większością.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: „Nikt nie będzie nam mówił, kogo możemy nominować”. MSZ Ukrainy reaguje na działania Gruzji ws. nominacji Saakaszwilego

Kresy.pl / pravda.com.ua / mfa.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz