Litewski Sejm zdecydował, że przyszły rok będzie obchodzony na Litwie jako Rok Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów – podała Polska Agencja Prasowa.

W przyszłym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z tym litewski parlament podjął we wtorek decyzję o ogłoszeniu roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Posłowie litewskiego Sejmu nazwali Konstytucję 3 Maja pierwszą w Europie i drugą na świecie po amerykańskiej konstytucją spisaną.

W uchwale zwrócono uwagę, że Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów uchwalone 20 października 1791 roku wprowadziło zasadnicze poprawki do Konstytucji sprawiające, że Litwa miała być we wspólnym państwie równoprawnym partnerem.

Sejm Litwy podkreślił też znaczenie Konstytucji 3 Maja dla kolejnych pokoleń. Według litewskich parlamentarzystów „duchem Konstytucji 3 Maja w XIX wieku kierowali się przywódcy i uczestnicy zrywów narodowowyzwoleńczych, którzy dążyli do przywrócenia państwowości Litwy i Polski”.

Opracowanie i zatwierdzenie programu obchodów Roku Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów przez Sejm Litwy powinno nastąpić do 1 lipca. W tym samym terminie zostaną zaplanowane środki budżetowe na realizację tego celu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Na drodze do katastrofy. Polska polityka zagraniczna w dobie Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja

Kresy.pl / dzieje.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz