Realistyczne przedstawienie, podczas którego bito, rozstrzeliwano i grzebano więźniów obozu koncentracyjnego, zszokowało widzów.

W mieście Czyta w Kraju Zabajkalskim w Rosji odbyło się przedstawienie rekonstrukcyjne odtwarzające życie w obozie koncentracyjnym. – podał miejscowy kanał ZAB.TV. Rekonstrukcja odbyła się w ramach obchodów Dnia Zwycięstwa, lecz nabrała rozgłosu dopiero w ostatnich dniach.Jak relacjonował ZAB.TV, rekonstruktorzy wiernie oddali realia życia w obozie. „Wśród krzyków i płaczu strażnicy prowadzą więźniów. Biją pejczem i popychają, nie żałując ani kobiet, ani dzieci. Gdy tylko nowi więźniowie przybyli do obozu, zostali rozebrani, zbadani i odebrano im cenne rzeczy. W razie jakiegokolwiek oporu – rozstrzelanie na miejscu. Aktorzy, jeszcze dzieci, całkowicie zanurzyli publiczność w atmosferze rekonstruowanych wydarzeń. Wspólnie z nimi odczuwaliśmy strach niewinnych ludzi i nienawiść do triumfujących faszystów” – komentowała przebieg rekonstrukcji rosyjska telewizja.

Jak pisze ZAB.TV, widok bitych i rozstrzeliwanych więźniów zszokował widzów, wśród których były również dzieci. Ich rodzice byli jednak zdania, że powinny one poznać historię. „Oczywiście, nie chciałabym, żeby nasze dzieci to widziały, ale powinny wiedzieć, jak naprawdę odnieśli zwycięstwo nasi dziadowie i pradziadowie” – powiedziała Irina, która przyszła z dziećmi oglądać rekonstrukcję.

Podobnego zdania była Marija Gus’kowa, dyrektor Teatru Narodowych Kultur, który najwyraźniej był organizatorem przedstawienia. „Uważamy, że nie należy tego przemilczać, musimy o tym mówić. Nasze babcie i dziadkowie opowiadali nam, z jaką straszną wojną mieli do czynienia (…). Nasze dzieci, niestety nie mają już naszych babć i dziadków, i naszym zadaniem, naszego pokolenia jest wszystko to przekazać dzieciom. Tak, rozumiem, że to straszne widoki, ale o tym trzeba wiedzieć, trzeba to zrozumieć, żeby to się nigdy więcej nie powtórzyło.” – powiedziała Gus’kowa dziennikarzom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Radymnie odbyła się rekonstrukcja rzezi

Kresy.pl / ZAB.TV

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • jwu :

   @Tutejszym Zostaw Polaków w spokoju .W Rosji żyje wystarczająca ilość rdzennych Rosjan ,którym bolszewia nieźle dała popalić.A w przeciwieństwie do hitlerowskich obozów ,w gułagach nie prześladowano pewnej narodowości ,bo ta narodowość prześladowała Rosjan ,Ukraińców , Polaków i Niemców.Zarządzając obozami.

   • Tutejszym :

    @jwu Mnie teraz interesują w temacie gułagów wyłącznie Polacy.
    W sowieckich gułagach prześladowano WSZYSKIE narodowości:
    Rosjan ,Ukraińców , Polaków, Niemców, Żydów i inne narodowości byłego ZSRR.
    Katami byli Rosjanie różnego pochodzenia których łączyła wyznawana ideologia.
    Hitleryzm i komunizm były tożsamymin zbrodniczymi ideologiami.
    Nie odklejaj Rosji i Rosjan od zbrodni komunizmu.