Sąd Najwyższy Rosji zlikwidował zasłużone stowarzyszenie historyczne

Sąd Najwyższy Rosji zdecydował we wtorek o likwidacji stowarzyszenia “Memoriał”, zasłużonego w badaniu zbrodni czasów stalinowskich.

Sędzia Ałła Nazarowa ogłosiła, że SN przychylił się do wniosku prokuratury i postawił stowarzyszenie “Memoriał” w stan likwidacji. Decyzja dotyczy wszystkich oddziałów organizacji. Jak zrelacjonowała agencja informacyjna TASS, sąd nie przedstawił we wtorek uzasadnienia swojego orzeczenia.

„Uznajemy decyzję Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, który uwzględnił wniosek Prokuratury Generalnej o likwidację Międzynarodowego Memoriału, za niezgodną z prawem oraz bezpodstawną i będziemy się od niej odwoływać” – powiedziała pełnomocnik prawna stowarzyszenia Maria Ejsmont. Uznała ona wtorkowe orzeczenie za “niesprawiedliwą decyzję, która przyniesie szkodę”.

Prokuratura Generalna uzasadniła wniosek o likwidacji organizacji historycznej i popularyzatorskiej naruszeniem przez nią ustawy o zagranicznych agentach, do których “Memoriał” jest oficjalnie zaliczony od 2016 r. Prokurator zarzucał stowarzyszeniu, że nie dodawało do publikowanych przez siebie materiałów przewidzianych przepisami adnotacji informującej właśnie o tym, że ma status agenta zagranicy. Jednak we wniosku pojawiły się także zarzuty o zniekształcanie historii Rosji.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Historyczno-Oświatowe, Dobroczynne i Obrony Praw Człowieka „Memoriał” powstało w 1989 r., choć nieformalnie grupa, inspirowana przez czołowych dysydentów, działała już wcześniej.

Głównym celem “Memoriału” było badanie represji i zbrodni władz radzieckich ze szczególnym uwzględnieniem czasów stalinowskich oraz popularyzacja wiedzy o nich. W związku z tym stowarzyszenia przyczyniło się także do badań na zbrodnią katyńską i represjami wobec Polaków.

W ramach struktury organizacji wydzielono Centrum Obrony Praw człowieka, które też jest przedmiotem analogicznego postępowania sądowego. Poszczególni członkowie organizacji także są oskarżani przez prokuratorów. W zeszłym roku Sąd Najwyższy Karelii podwyższył wymiar kary dla Jurija Dmitrijewa, historyka i przewodniczącego oddziału Stowarzyszenia Memoriał w Karelii o 10 lat.

tass.ru/dzieje.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply