SBU jest gotowa do zwalczania obcej agentury w środowisku ukraińskich nacjonalistów.

Rosja aktywnie wykorzystuje organizacje ukraińskich nacjonalistów dla destabilizacji sytuacji wewnętrznej na Ukrainie oraz do pogarszania relacji Ukrainy z sąsiadami, a członkowie tych organizacji nawet nie zdają sobie z tego sprawy – wynika ze słów szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyla Hrycaka.

W wywiadzie, którego fragmenty opublikowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, szef SBU zapytany, czy podległa mu służba posiada informacje o wykorzystywaniu przez Rosję ukraińskich „organizacji narodowo-patriotycznych” [ukraińskich nacjonalistów – red.], odpowiedział: „Oczywiście. Skoro rosyjskie służby specjalne potrafią wykorzystywać oficerów SBU, wysokich urzędników, jako swoich agentów nie tylko dla otrzymywania informacji, ale także dla wpływu na procesy zachodzące na Ukrainie, to mogą także wykorzystywać siły narodowo-patriotyczne”.

Jak stwierdził Hrycak, wielu z tych, którzy należą do wymienionych organizacji nawet nie zdaje sobie sprawy, „kto stoi za kulisami tej działalności”. Niemniej, uważa on, że ciężko stwierdzić, kiedy szkodliwa dla ukraińskiego państwa działalność jest prowadzona świadomie, a kiedy „narodowi patrioci” są nieświadomi, że kierują nimi rosyjskie służby.

Hrycak wezwał również ukraińskich nacjonalistów, by nie wahali się donosić do SBU na swoich kolegów, jeśli podejrzewają ich o pracę dla rosyjskich specsłużb.

W ujawnianiu takich obywateli powinny pomagać i organy państwowe, i organizacje społeczno-polityczne, a wówczas nam będzie dużo łatwiej dokumentować takie przestępstwa… Również jeśli ktoś z przedstawicieli narodowo-patriotycznego środowiska podejrzewa swojego współpracownika z partii, albo organizacji społecznej o pracę dla rosyjskich, albo innych służb, może nas powiadomić, anonimowo albo bezpośrednio, a my obowiązkowo sprawdzimy tę informację. – mówił Hrycak.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: SBU: zapobiegliśmy antypolskiej prowokacji przed ambasadą RP w Kijowie [+VIDEO]

Kresy.pl / Interfax-Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jwu :

  Wiedziałem ,że prędzej ,czy później pojawią się takie teorie.Bo przecież banderowiec nigdy nie jest winien.I nawet ten ,który zaszlachtował swojego sąsiada lacha zawsze mógł się wytłumaczyć tym ,że przyśnił mu się Stalin i kazał to zrobić.

 2. Avatar
  budulaj :

  teraz nie musi sam szlachtować, furtka się otworzyła, na niewygodnego sąsiada-donos i gościa nie ma, jakby i nigdy nie było, a te 5 mln pracujacych w Rosji, to już na pewno agenci służb specjalnych Rosji, ilepiej nie wracać na teren banderlandu, bo nabudowali dużo nowych , mocnych , ze specjalnymi urządzeniami do przesłuchiwania, budynków więziennych

 3. UPAdlina
  UPAdlina :

  Akurat to ukro-banderowskie gnidy założyły sobie jako priorytet szczucie na siebie Polaków i Rosjan, ponieważ sojusz tych dwóch narodów jest zagrożeniem dla nazi-banderowskiej upainy. Piszą o tym wyraźnie w swojej uchwale z 1990 roku:

  FRAGMENTY UCHWAŁY KRAJOWEGO PROWIDU ORGANIZACJI UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW (OUN) podjętej 22.VI.1990./W.Poliszczuk „Gorzka prawda – zbrodniczość OUN-UPA”- Toronto 1995 – str. 372-379/

  „Przeciwstawiać się wszelkiemu zbliżeniu Polaków i Rosjan zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, podsycać wrogość Polaków do Rosjan i odwrotnie, pamiętając, że ścisły sojusz rosyjsko-polski jest poważnym zagrożeniem dla Ukrainy i jej całości terytorialnej…………”

  Miejmy to na uwadze Polacy.