Po uzyskaniu podmiotowości prawnej w Rosji rosyjska redakcja Radia Wolna Europa została oficjalnie zarejestrowana jako „zagraniczny agent”.

Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji zarejestrowało w środę regionalną organizację społeczną Radio Wolna Europa/Radio Wolność (Swoboda) jako zagranicznego agenta. Włączenie danej organizacji lub przedsiębiorcy na listę „zagranicznych agentów” wprowadza konieczność spełniania restrykcyjnych wymogów dotyczących sprawozdawczości, a także nakazuje oznaczania swoich materiałów informacją o statusie „zagranicznego agenta”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prawo ustanawiające formalny status zagranicznego agenta zostało uchwalone w Rosji w 2012 r. W 2017 r. rozszerzono jego zakres także na środki masowego przekazu. Już wówczas wspominano, że obejmie ono Radio Swoboda.

Radio Swoboda jest sekcją działającego w Pradze a sponsorowanego przez USA Radia Wolna Europa przeznaczoną dla słuchaczy w Rosji. Oprócz nadawania programu radiowego i przygotowywania materiałów audiowizualnych sekcja prowadzi także rozbudowany portal. Co ważne odrębne portale prowadzone są dla poszczególnych regionów Rosji. I tak odrębne strony internetowe poświęcone są regionom północnym, Tatarstanowi, Syberii, Nadwołżu i Północnemu Kaukazowi. Na stronach tych często porusza się sprawy nierosyjskich narodowości w FR oraz konfliktów etnicznych.

Poza rosyjską sekcją Radia Wolna Europa na liście zagranicznych agentów znajduje się jeszcze dziewięć mediów: rozgłośnia radiowa Gołos Amieriki, a także osiem wydzielonych projektów Radia Wolna Europa, między innymi wspomniane wyżej portali regionalnych.

interfax.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz