Rosyjska Cerkiew: Konstantynopol przekroczył czerwoną linię

Pierwsze reakcje przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) świadczą o tym, że rosyjskie władze kościelne skrajnie negatywnie odbierają dzisiejszą decyzję synodu Patriarchatu Konstantynopolitańskiego zmierzającą do uniezależnienia ukraińskiego prawosławia od Moskwy.

Jak podaje TASS, zdaniem Aleksandra Wołkowa, rzecznika prasowego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, decyzja Patriarchatu Konstantynopolitańskiego grozi katastrofalnymi skutkami.

„To jest legalizacja rozłamu” – mówił o. Wołkow nawiązując do zdjęcia klątwy z dwóch ukraińskich hierarchów – patriarchy Filareta i metropolity Makarego. „Konstantynopol swoimi działaniami przekracza czerwoną linię i w katastrofalny sposób narusza jedność światowego prawosławia” – dodawał.

Ze słów innego przedstawiciela RKP – szefa synodalnego oddziału ds. stosunków Cerkwi ze społeczeństwem i mediami Władimira Legojdy wynika, RKP uznaje działania Konstantynopola za nielegalne.

„Bezprecedensowe antykanoniczne działanie Patriarchatu Konstantynopolitańskiego wiąże się z próbą zniszczenia samych podstaw kanonicznego ustroju Kościoła prawosławnego.” – powiedział agencji Interfax Legojda dodając, że trudno inaczej ocenić decyzję Konstantynopola o „wejściu w jedność kanoniczną z rozłamowcami i osobą ekskomunikowaną”.

Legojda wyraził przekonanie, że synod RKP na najbliższym posiedzeniu w dniu 15. października „da odpowiednio kompetentną ocenę” działań Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w czwartek synod Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopolitańskiego podjął szereg decyzji, które torują drogę do utworzenia zjednoczonego i niezależnego ukraińskiego Kościoła prawosławnego. Zdjęto klątwę ze zwierzchnika największej na Ukrainie wspólnoty prawosławnej – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), patriarchy Filareta, a także ze zwierzchnika innego, mniejszego Kościoła – Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), metropolity Makarego. Inną podjętą dzisiaj decyzją odwołanie listu synodalnego z 1686 roku, w którym nadano Patriarsze Moskwy prawo wyznaczania prawosławnego metropolity Kijowa. Synod podtrzymał również swoją poprzednią decyzję o zamiarze nadania autokefalii (niezależności) Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie.

Kresy.pl / TASS / Interfax

Rosyjska Cerkiew: Konstantynopol przekroczył czerwoną linię
Oceń ten artykuł

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz