Rosyjscy śledczy sprawdzają, czy Finlandia nie dopuściła się ludobójstwa

Rosja wszczęła dochodzenie w sprawie działań Finlandii na terenie obecnej republiki Karelii w czasie II wojny światowej – donosi fiński nadawca publiczny Yle.

Jak podało we wtorek Yle na swojej stronie internetowej, Rosja wszczęła dochodzenie w sprawie fińskich działań w Karelii podczas tzw. wojny kontynuacyjnej 1941-1944 (będącej przedłużeniem wojny radziecko-fińskiej z lat 1939-40), sugerując, że Finlandia mogła dopuścić się ludobójstwa w założonych tam obozach poprzez utrzymywanie w nich złych warunków do pracy i życia.

W poniedziałek Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej ogłosił, że bada działania Finlandii w latach 1941–1944 w Karelii, w czasie gdy Finlandia była sojusznikiem nazistowskich Niemiec. „W związku z ludobójstwem cywilnej ludności Karelo-fińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na gruncie rasowym prowadzona jest kontrola proceduralna w związku ze znamionami przestępstwa z art. 357 kodeksu karnego” – podał rosyjski Komitet Śledczy.

Jak napisano w komunikacie Komitetu obecnie badane są odtajnione przez FSB dokumenty na temat zagłady jeńców wojennych i słowiańskiej ludności cywilnej w „obozach koncentracyjnych” założonych przez Finów w Karelii.

„Według relacji więźniów obozów koncentracyjnych warunki życia, a także normy wyżywienia i pracy były niewystarczające do przeżycia, w wyniku czego tysiące ludzi zginęło podczas okupacji w obozach koncentracyjnych, w tym nieletni i małe dzieci” – twierdzi Komitet Śledczy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po analizie odtajnionych dokumentów Komitet Śledczy ma poddać je „odpowiedniej ocenie prawnej”. Według Yle wiele z tych dokumentów zostało odtajnionych jesienią ubiegłego roku.

Jak pisze Yle, podczas wojny Finlandia prowadziła w Karelii kilka obozów jenieckich. Yle cytuje Jussi Nuorteva, dyrektora Archiwum Narodowego Finlandii, który potwierdził, że Finlandia dokonywała w obozach segregacji ze względu na pochodzenie etniczne, ale według niego działań władz fińskich nie można uznać za czystki etniczne.

Inny cytowany przez fińskiego nadawcę naukowiec, Antti Laine specjalizujący się w tematyce okupacji wschodniej Karelii, przypisał działaniom Komitetu Śledczego intencję „przepisywania historii”.

„Jest to część procesu związanego z umacnianiem władzy w powiązaniu z ostatnimi zmianami konstytucyjnymi. To idzie w parze z działaniami Putina, by zapewnić sobie kolejną kadencję. Ogólnie rzecz biorąc, jest to związane z obecną sytuacją polityczną w Rosji: to przepisywanie historii, które właśnie się dzieje” – mówił Laine.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Fińska propaganda w II wojnie światowej

Kresy.pl / yle.fi / sledcom.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz