Rosja wydala dwóch dyplomatów Bułgarii

Rosja uznała w poniedziałek dwóch pracowników ambasady Bułgarii w Moskwie za personae non gratae. Jest to odpowiedź na wcześniejsze wydalenie dwóch rosyjskich dyplomatów przez Bułgarię.

Jak podało w komunikacie rosyjskie MSZ, w poniedziałek ambasadorowi Bułgarii w Moskwie wręczono notę o uznaniu dwóch pracowników ambasady Bułgarii za osoby niepożądane.

Krok ten jest „lustrzaną odpowiedzią na nieumotywowaną decyzję bułgarskich władz o wydaleniu z kraju we wrześniu br. dwóch zastępców reprezentanta handlowego Rosji w Sofii” – poinformował resort rosyjskiej dyplomacji.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, we wrześniu bułgarska prokuratura oświadczyła, że dochodzenie przedprocesowe wykazało, że „w ciągu ostatnich czterech lat dwóch obywateli Rosji prowadziło działania wywiadowcze w celu uzyskania informacji o planach modernizacji bułgarskiej armii”.

„Ich celem było przekazanie zebranych informacji, w tym tajemnic urzędowych i państwowych, rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu w Moskwie” – podała prokuratura.

„Obie osoby były w kontakcie z obywatelami Bułgarii, którzy mieli dostęp do informacji dotyczących kompleksu wojskowego i przemysłowego kraju. W niektórych przypadkach obywatelom Bułgarii obiecano lub wypłacano wynagrodzenie” – twierdziła prokuratura.

Gdy ustalono, że obaj Rosjanie korzystają z immunitetu dyplomatycznego, sprawa karna została zawieszona. Zostali oni wydaleni z Bułgarii.

Strona rosyjska utrzymuje, że Bułgarzy nie przedstawili dowodów na to, że Rosjanie prowadzili działania niezgodne z ich statusem pracowników misji handlowej.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wydala bułgarskiego dyplomatę, w tle afera szpiegowska w Bułgarii

Kresy.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz