Dwóch rosyjskich dyplomatów oskarżonych o szpiegostwo opuściło Bułgarię

Rosyjscy dyplomaci, których uznano w Bułgarii za persona non grata pod zarzutem szpiegostwa, opuścili w piątek kraj, poinformowała agencję Tass ambasada Rosji w Sofii.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, ambasada Rosji w stolicy Bułgarii Sofii podała, że dyplomaci ogłoszeniu przez władze kraju persona non grata, po zarzutach o szpiegostwo.

„Rosyjscy dyplomaci opuścili terytorium Bułgarii w piątek wieczorem” – podało źródło.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, dwóch rosyjskich dyplomatów zostało oskarżonych przez bułgarską prokuraturę o szpiegostwo. Ministerstwo spraw zagranicznych Bułgarii podało w komunikacie, że wysłano oficjalne zawiadomienie, w którym ambasada rosyjska w Sofii jest informowana, że ​​dyplomaci muszą opuścić Bułgarię w ciągu 72 godzin.

Wcześniej w środę prokuratura oświadczyła, że dochodzenie przedprocesowe wykazało, że „w ciągu ostatnich czterech lat dwóch obywateli Rosji prowadziło działania wywiadowcze w celu uzyskania informacji o planach modernizacji bułgarskiej armii”.

Zobacz też: Bułgaria: Sofia: Antyrządowe protesty. Doszło do starć manifestantów z policją [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Ich celem było przekazanie zebranych informacji, w tym tajemnic urzędowych i państwowych, rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu w Moskwie” – podała prokuratura.

„Obie osoby były w kontakcie z obywatelami Bułgarii, którzy mieli dostęp do informacji dotyczących kompleksu wojskowego i przemysłowego kraju. W niektórych przypadkach obywatelom Bułgarii obiecano lub wypłacano wynagrodzenie” – twierdzi prokuratura.

Zobacz też: Bułgaria: Antyrządowe protesty. Uczestnicy chcą blokować rządowe gmachy

Ambasada rosyjska potępiła wydalenie jako bezpodstawne, podkreślając, że nie przedstawiono żadnych dowodów potwierdzających jakąkolwiek działalność niezgodną z ich statusem.

W czwartek rosyjskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu bułgarskiego posunięcia. „Wyrażamy ubolewanie z powodu decyzji Sofii o uznaniu pracowników rosyjskiej misji w Bułgarii za persona non grata w oparciu o daleko idące oskarżenia” – podkreśliło ministerstwo. „Postrzegamy to jako celową próbę zniszczenia konstruktywnej współpracy rosyjsko-bułgarskiej” – zaznaczono.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz