Były prezydent FIFA Joseph Blatter został przekupiony przez jednego z rosyjskich oligarchów w celu przyznania Rosji prawa do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku – taka informacja pojawiła się w opublikowanym raporcie Departamentu Sprawiedliwości USA.

Jak podało we wtorek Sky Sports, Departament Sprawiedliwości opublikował w poniedziałek 430-stronicowy raport z przeglądu śledztwa FBI w sprawie domniemanego wtrącania się Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. W raporcie znalazły się odniesienia do wcześniejszych raportów byłego oficera brytyjskiego wywiadu MI6 Christophera Steele’a. Miało z nich wynikać, że rosyjski oligarcha „kupił” Rosji mistrzostwa świata w 2018 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W lipcu 2011 roku Steele przedstawił raport podsumowujący domniemaną rozmowę między ówczesnym prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem a ówczesnym premierem Władimirem Putinem, w której, zgodnie z raportem, Putin oświadczył, że rosyjski oligarcha przekupił prezydenta FIFA, aby Rosja mogła wygrać prawo do organizacji turnieju Pucharu Świata w 2018 roku” – napisano w raporcie Departamentu Sprawiedliwości.

Oprócz tego w opublikowanym wczoraj raporcie ujawniono, że w 2012 roku Steele przedstawił FBI dwóch brytyjskich urzędników posiadających informacje o domniemanych rosyjskich próbach przekupstwa działaczy FIFA. Steele dostarczył także FBI raport w czerwcu 2015 roku – według Departamentu Sprawiedliwości cytowano w nim jednego z kremlowskich urzędników, który przyznał, że Rosja przekupiła działaczy FIFA, by otrzymać prawo do organizacji mundialu.

Departament Sprawiedliwości nie wymienił z nazwiska przekupionego prezydenta FIFA, ale w czasie, gdy Rosja starała się o organizację mistrzostw, był to Joseph Blatter.

Blatter ma obecnie sześcioletni zakaz działalności w futbolu za zatwierdzenie płatności w wysokości 1,3 miliona funtów na rzecz byłego prezydenta UEFA Michela Platiniego – obecnie także zawieszonego na 4 lata.

Media już wcześniej spekulowały, że Rosja uzyskała prawo organizacji turnieju dzięki korupcji. W październiku br. informowano o treściach e-maili, do których dotarli rosyjscy hakerzy. Świadczyły one o tym, że kilka miesięcy przed kluczowym głosowaniem rosyjscy urzędnicy dyskutowali między sobą, którzy działacze FIFA są podatni na przekupstwo. Dyrektor generalny komitetu organizacyjnego „Rosja 2018” uznał ujawnione maile za sfabrykowane.

Według informacji prasowych Christopher Steele, były oficer MI6 a później prywatny detektyw, został wynajęty przez brytyjski związek piłki nożnej (FA) dla przeprowadzenia dochodzenia w sprawie FIFA. Wielka Brytania była jednym z państw, które przegrały z Rosją w wyścigu o organizację MŚ w 2018 roku. Zdobyte informacje, które dotyczyły również domniemanych związków Donalda Trumpa z Rosjanami, Steele przekazał amerykańskim służbom. Jak pisaliśmy, wiarygodność niektórych jego doniesień była podważana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Dziennikarz, który ujawnił istnienie „dossier Steele’a, podważa wiarygodność dokumentu

Kresy.pl / Sky Sports / eurosport.tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz