Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że Amerykanie przegrali w Afganistanie ponieważ próbowali narzucić jego mieszkańcom własne normy ideologiczne.

Putin spotkał się w środę we Władywostoku z miejscowymi nastolatkami z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. W czasie swojego wystąpienia poruszył także kwestię Afganistanu, gdzie zakończyła się ewakuacja amerykańskich sił zbrojnych. „Wojska amerykańskie były obecne na tym terytorium [Afganistanu] przez 20 lat i przez te 20 lat starały się – można to powiedzieć, nie obrażjąca nikogo – ucywilizować miejscową ludność, a tak naprawdę narzucić swoje normy i standardy życia w najszerszym tego słowa znaczeniu, łącznie z organizacją polityczną społeczeństwa.” – opisał rosyjski przywódca.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W tym kontekście Putin uznał, że tego rodzaju norm i standardów nie można nie można ustanowić „z zewnątrz”. Jak ocenił – „Jedynym skutkiem są tragedie i straty tych, którzy to robili – dla Stanów Zjednoczonych – a zwłaszcza dla ludzi żyjących na terytorium Afganistanu. Jest to wynik zerowy, jeśli nie ujemny.”

Przytaczająca jego wystąpienie telewizja Al Jazeera przypomniała, że w zeszłym tygodniu Putin zadeklarował, że Rosja nie zamierza ingerować w sprawy wewnętrzne Afganistanu. Jak powiedział, taką lekcję Rosjanie wyciągnęli z interwencji zbrojnej prowadzonej w tym państwie przez Związek Radziecki w latach 1979-1989.

Rosjanie już wcześniej ustanowili kontakty z talibami mimo tego, że oficjalnie ich ruch jest uznawany w Rosji za organizację terrorystyczną. 8 lipca bieżącego roku oficjalna delegacja talibów gościła w Moskwie, gdzie spotykała się z przedstawicielami rosyjskich władz. Pod koniec tegoż miesiąca przedstawiciel rosyjskiego MSZ zapowiedział, że Moskwa jest gotowa na przejęcie władzy nad Afganistanem przez talibów. Relacje nawiązane z talibami pozwoliły Rosji na utrzymanie jej ambasady w Kabulu po zajęciu afgańskiej stolicy przez talibów. Niedawno jej szef stwierdził, że pod ich władzą mogą się otworzyć perspektywy dla rosyjskich inwestycji w eksploatację afgańskich surowców naturalnych.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz