Ambasador Rosji w Kabulu Dmitrij Żyrnow uważa, że w Afganistanie pod władzą talibów zachowane zostaną możliwości inwestycyjne dla rosyjskich firm.

Przedstawiciel dyplomatyczny Rosji w Afganistanie uznał, że „talibowie są otwarci na nasze uczestnictwo w gospodarce, włączając wydobycie kopalin”, jak powiedział w wywiadzie dla Dmitrija Kisielowa, którego treść przytoczyła agencja informacyjna Interfax.

Żyrnow stwierdził, że ewentualne rosyjskie inwestycje w Afganistanie pod władzą talibów to „pytanie do naszego biznesu”.

Rosyjski dyplomata przedstawiał też dobrą perspektywę na płaszczyźnie bezpieczeństwa. Talibowie są według niego „zainteresowani w pokojowej granicy z Azją Środkową aby rozwijać handel i żeby rozwijać współpracę gospodarczą”. Jak stwierdził Żyrnow w grę wchodzą między innymi inwestycje transportowe i energetyczne.

Moskwa przyjęła spokojnie przejęcie kontroli nad Kabulem przez talibów, do czego doszło 15 sierpnia. Rosjanie nie ewakuowali obsady swojej ambasady w Afganistanie.

 

Mimo, że ruch talibów jest oficjalnie uznawany w Rosji za terrorystyczny, jej władze od dawna utrzymywały kontakty i negocjowały z afgańskimi bojownikami. Ostatnia wizyta talibańskiej delegacji w Moskwie odbyła się 8 lipca bieżącego roku. Pod koniec tegoż miesiąca dyrektor II Departamentu Azji Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Zamir Kabułow zadeklarował, że jego państwo jest gotowe na scenariusz przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz