Rosyjskie MSW poinformowało we wtorek o zatrzymaniu 9 osób w pobliżu kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie karę odbywa opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Jak podano w komunikacie regionalnych struktur Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, ludzie ci „naruszyli porządek publiczny” i zostali zabrani na policję w celu przeprowadzenia z nimi dalszych czynności. Według policji około 45 osób zebrało się we wtorek w Pokrowie w pobliżu kolonii karnej IK-2, z czego około 30 osób było przedstawicielami mediów i blogerami.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Byli to zwolennicy Nawalnego, którzy zagrozili, że od wtorku będą protestować pod kolonią karną, jeśli władze w dalszym ciągu będą odmawiać Nawalnemu spotkania z wybranym przez siebie lekarzem i jeśli nie otrzyma on odpowiedniego leczenia. Władze kolonii oświadczyły, że stan zdrowia opozycjonisty jest zadowalający i że otrzymał on wszelką niezbędną opiekę medyczną.

Jedną z zatrzymanych jest Anastasija Wasiliewa, sojuszniczka Nawalnego, szefowa związku zawodowego „Alians Lekarzy”, uznawanego przez władze za „zagranicznego agenta”. Wasiliewa powiedziała, że nie przybyła do kolonii, by protestować, lecz dlatego, że jest umówiona na spotkanie z wyższym funkcjonariuszem więziennym i chce, aby wpuszczono ją do Nawalnego w celu sprawdzenia jego stan zdrowia. Wasiliewej jednak nie wpuszczono. Według agencji Reutera policja zatrzymała ją wraz z innymi osobami, w tym z dwoma reporterami CNN.

Aleksiej Nawalny oświadczył w poniedziałek, że ma gorączkę i silny kaszel oraz że trzech więźniów na jego oddziale zostało hospitalizowanych z powodu gruźlicy. Powiedział jednak, że planuje kontynuować strajk głodowy. Ponadto jego współpracownicy twierdzą, że cierpi on na ból pleców i częściowo stracił czucie w nogach. Władze kolonii karnej przekonują, że jego stan zdrowia jest „stabilny i zadowalający”.  Prokremlowska gazeta Izwiestia zacytowała później państwową służbę więzienną, która informowała, że Nawalny został przewieziony do izby chorych i przebadany na koronawirusa. Kreml odmówił komentarza na temat stanu zdrowia Nawalnego, ale oświadczył, że otrzyma on opiekę medyczną jak każdy inny więzień, jeśli będzie chory.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Większość Rosjan uważa, że Nawalny słusznie trafił do celi

Kresy.pl / interfax.ru / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz