W sondażu przeprowadzonym przez Centrum Lewady względna większość respondentów uznała decyzję sądu w sprawie Aleksieja Nawalnego za sprawiedliwą.

Wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Lewady podał w poniedziałek portal Otkrytyje Medija. Wśród jego respondentów 48 proc. uznało, że czołowy rosyjski opozycjonista trafił do celi słusznie. Natomiast 29 proc. pytanych uznało, że to niesprawiedliwe, iż Aleksiej Nawalny znalazł się w celi. 23 proc. badanych nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Jednak proporcje odpowiedzi na to pytanie wyraźnie odróżniają się w grupie najmłodszych Rosjan. Wśród respondentów w wieku 18-22 lat aż 55 proc. uznało, że decyzja sądu w sprawie Nawalnego była niesprawiedliwa. Natomiast za sprawiedliwą uznało ją 35 proc. wśród najmłodszych uczestników sondażu.

W grupie w wieku 25-39 lat przekonanych o słuszności uwięzienia Nawalnego było 36 proc. respondentów, a zatem nieco mniej niż tych, którzy uznali je za niesłuszne – 37 proc. Natomiast wśród Rosjan w wieku powyżej 55 lat, aż 60 proc. uznało środki zastosowane wobec Nawalnego za słuszne.

Odpowiedzi różniły się także w zależności od miejsca zamieszkania. W Moskwie o słuszności uwięzienia Nawalnego przekonanych było tylko 35 proc. respondentów podczas gdy w małych i średnich miastach było to 52 proc.

26 proc. pytanych w czasie sondażu twierdziło, że uważnie śledziło proces Nawalnego. 56 proc. odpowiedziało natomiast, że coś o tym słyszało. 17 proc. dowiedziało się o sprawie dopiero od ankieterów.

Czołowy krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany. Decyzją sądu umieszczono go w areszcie na 30 dni.

Już po aresztowaniu Nawalnego jego współpracownicy opublikowali materiał wideo, w którym opozycjonista zarzucił Władimirowi Putinowi, że za pieniądze z łapówek wystawił na brzegu Morza Czarnego pałac kosztujący 1,5 mld dolarów. W ciągu 3 dni nagranie zyskało na YouTube ponad 58 mln wyświetleń, stając się najpopularniejszym rosyjskim materiałem w tym serwisie.

2 lutego sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 koło Pokrowska w obwodzie włodziemierskim.

openmedia.io/sibreal.org/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply